Jan Bureš: USA a Evropa zvažují ekonomické sankce vůči Rusku

04.03.2014 11:28 | Zprávy

Ukrajinsko-ruská hra nervů pokračuje. Scénář z Krymu se začíná opakovat v Doněcku - podle agentury Reuters zhruba stovka demonstrantů vtrhla do regionálního parlamentu s výkřiky “přijď, Putine”. Mezitím západ dává jasně najevo, že se nechce angažovat vojensky a rozmýšlí ekonomické sankce vůči Rusku. Jaké možnosti má na stole?

Jan Bureš: USA a Evropa zvažují ekonomické sankce vůči Rusku
Foto: RussianMind
Popisek: Staronový ruský prezident Vladimir Putin

Jedno z možných opatření je cílené zmražení aktiv a vízová omezení pro ruské úředníky zodpovědné za invazi na Ukrajinu. Spojené státy by v extrémním případě mohly odstřihnout ruské banky od amerického finančního systému, pokud by byly schopné doložit jejich zapojení do financování terorismu, nelegálního obchodu se zbraněmi nebo praní špinavých peněz. To by ruskou ekonomiku mohlo citelně poškodit. Takováto opatření ale těžko naběhnou rychle.

Další možností je symbolické vyloučení nebo izolace Ruska v rámci některých mezinárodních uskupení, například G8. Spíše než bezprostřední ekonomickou újmu, mohou mít tyto kroky význam symbolický. 

Další možností je omezit zahraniční obchod a vzájemné investiční dohody. Ruská ekonomika zahraniční investice potřebuje. Růst byl v posledním roce nejslabší od roku 2009, přebytek běžného účtu nejnižší od roku 1997 a v posledních dvou letech ze země ročně odtékaly investice za zhruba 60 miliard dolarů. Dohoda na těchto sankcích se ale asi bude rodit pomalu.

 Problém je, že obchodní sankce dávají smysl především, pokud je přijme Evropská unie. V ní končí přes 40 % ruských vývozů. Řadu evropských ekonomik hodně závislých na ruském plynu ale mohou sankce vůči Rusku také citelně poškodit (například Německo z Ruska bere okolo 35 % všech svých dodávek). Řada evropských zemí má take s Ruskem nadstandardní obchodní vztahy (Itálie, Kypr). Jakékoliv sankce přitom musí být schváleny jednomyslně všemi členskými zeměmi EU. Dá se tedy předpokládat, že Evropa bude vůči Vladimiru Putinovi o poznání shovívavější, než byla vůči Viktoru Janukovyčovi. V jeho případě se nakonec ekonomické sankce EU ukázaly být relativně účinnou zbraní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

11:34 Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

Vidím těch starostí kolem májových oslav 80. výročí konce války, jakou vlajkou mávat, koho nepřipomí…