Jan Campbell: Doktrína informační bezpečnosti

12.10.2015 12:56 | Zprávy

V 2016 bude přijata nová Doktrína informační bezpečnosti (DIB) Ruské federace, o které se zmínil v květnu t.r. sekretář BR RF, Nikolaj Patrušev. Ta nahradí stávající doktrínu, pocházející z roku 2000.

Jan Campbell: Doktrína informační bezpečnosti
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

Autoři nové doktríny ji formulují jako „dokument strategického významu“, na základě kterého budou rozpracovány konkrétní státní programy a organizace komunikace s ostatními státy a mezinárodními organizacemi. Návrh nové doktríny, kterou ještě nepodepsal prezident Putin, identifikuje pět hlavních nebezpečí:
První nebezpečí: Cizí státy rozvíjejí a zintenzivňují své informačně-kybernetické technologie (IKT) a potenciály, včetně technické rozvědky ve vztahu ke státním orgánům, vědeckým institucím a podnikům, především s vojensko-průmyslovým zaměřením. Druhé nebezpečí: Tajné služby cizích států a jim podřízené nebo ovlivňované „občanské organizace“ jednotlivých států aktivně využívají IKT s cílem „rozrušení státní suverenity a teritoriální celistvosti“ včetně „destabilizace vnitropolitické a sociální situace.“ Výsledkem je tendence zvýšit množství materiálů v zahraničních mediích obsahující neobjektivní informaci o vnitřní a zahraniční politice RF, které jsou vědomě namířeny především na mladou generaci s cílem rozrušit kulturní a duchovní hodnoty, patriotické tradice a historické skutečností. Třetí nebezpečí: Rozměr trestné činnosti s pomocí ITK, především ve finanční sféře, ochraně občanských práv. Čtvrté nebezpečí: Zaostávání RF za vedoucími státy s vysokou úrovní ITK. Tento stav způsobuje závislost na exportní politice těchto států. Především v dobách konfliktů nebo války. Páté nebezpečí: Snaha jednotlivých států zneužít svoji současnou technologickou dominanci v globálním informačním prostoru pro dosažení svých hospodářských a geopolitických cílů.

Ruská federace a dalších devatenáct států nedávno položily základ pro globální pakt o elektronickém nenapadání pod záštitou OSN. Nehledě na tuto aktivitu bude RF na základě zkušeností vyvíjet vlastní obranné informační síly a prostředky pro strategické omezení vojenských konfliktů. Zde se prakticky jedná o analogii omezení použití jaderných zbraní. RF bude také připravena pomáhat svým spojencům. Ti ale nejsou, z pochopitelných důvodů, v dokumentu konkrétně pojmenováni.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

A co přesně jste proto, co tvrdíte, udělali, když jste byli ve vládě?

,,Hnutí ANO dlouhodobě prosazuje energetickou soběstačnost, stabilní sítě a realistický přechod k udržitelnosti." PS: Myslíte, že za blackout může tato vláda? A kdybyste byli ve vládě, vypláceli byste za něj odškodnění?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: Odevzdat se do rukou spolkového kancléře

16:14 Filip Šebesta: Odevzdat se do rukou spolkového kancléře

Český premiér se v Berlíně honosil svým negativním postojem k partnerům ve Visegrádské skupině a pot…