Jan Campbell: Hyperzvuk, mýty a jiné pro zamyšlení

21.08.2022 14:40 | Komentář

USA oznámily, že od roku 2013 provedly již třetí úspěšný test prototypu hypersonické rakety na zkušební střelnici. Výrobek je vybaven pohonným systémem s přímým prouděním společnosti Raytheon. Prototyp střely vzniká v rámci programu Operational Fires (OpFires).

Jan Campbell: Hyperzvuk, mýty a jiné pro zamyšlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Campbell

Předtím se podobné zprávy objevily v polovině května, kdy byla údajně úspěšně odpálena podobná zbraň AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW) americké výroby nad Point Mugu Naval Missile Range na tichomořském pobřeží USA. Střela se pak údajně úspěšně oddělila od bombardéru Boeing B-52H Stratofortress a dosáhla rychlosti asi 5 Machů.

Z pohledu Herberta Efremova, jednoho z nejkompetentnějších světových výzkumníků hypersonických zvuků, však USA nebudou mít v příštích 20 letech operační hypersoniku. Důvody jsou přinejmenším tři.

  1. Výzkumná služba Kongresu USA vydala téměř před rokem, 25. srpna 2021 aktualizaci své pravidelné zprávy "Hypersonic Weapons: Background and Issues for Congress. Z tohoto dokumentu vyplývá, že Spojené státy jsou ve vývoji hypersonických letounů zhruba deset let za Ruskem.
  2. Aby překlenulo rozdíl mezi Rusy a USA, požádalo ministerstvo obrany na příští fiskální rok 2022 o přibližně 4 miliardy dolarů více na programy hypersonických zbraní a o 250 milionů dolarů na programy protivzdušné obrany proti hypersonickým zbraním. V letošním roce již Američané vynaložili více než tři miliardy dolarů na vývoj hypersonických letounů a 207 milionů na systémy protivzdušné obrany.
  3. Americký tisk se snaží tuto pro světového hegemona alarmující situaci retušovat. V září 2021 vyšel v respektovaném časopise National Interest článek bývalého důstojníka Pentagonu pro logistiku a technologie, nyní válečného zpravodaje Chrise Osborna.

Ve své publikaci o hypersonických zbraních zdůrazňuje, že Moskva disponuje působivou řadou hypersonických zbraní. Osborne nicméně vyjadřuje naději, že USA rychle doženou předbíhající Rusko, a rozhodující převahu Ruska označuje za dočasnou a taktickou. Nevím, kdo od takového autora očekává objektivitu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 2

12:26 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 2

V předchozím článku jsem se zmínil o zásahu komanda celníků a policistů do skladu společnosti bratrů…