Jan Campbell: Tchaj-wan a jak dále

05.08.2022 7:35 | Komentář

Včerejší provokativní, ale podle mého hodnocení formálně zákonná návštěva paní Peloisové v Tchaj-wanu dovoluje nejenom mně nahlédnout do hluboké studně s vysychajícím množstvím pro život a vývoj euroatlantické civilizace životně důležité vody pro spolupráci, soužití a sdílení.

Jan Campbell: Tchaj-wan a jak dále
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Campbell

Současně představuje jeden z mála důvodů vyhovět spřízněným duším autora napsat dnes článek a souhlasit s radiovým rozhovorem zítra večer pod vedením Dr.Skály. 

Zatímco Nancy Pelosiová se setkává s prezidentkou Cchaj Jing-wen v Taipei, Čínská lidová osvobozenecká armáda (ČLOA) oznamuje obklíčení ostrova nejméně šesti vojenskými cvičeními. Jedná se pravděpodobně o začátek snad jenom týdnů trvajících odvetných akcí. Během dnešního ranního setkání Nancy Pelosiová (ve středu poledne, kdy pracuji na příspěvku) s Cchaj Jing-wen, její projev byl plný patosu: Dnes svět stojí před volbou mezi demokracií a autokracií, řekla 82letá předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA. Její a o něco skromnější a věcnější vystoupení Cchaj – nemělo jen signalizovat železnou a oboustrannou podporu USA ostrovnímu státu, ale i vyslat světu zprávu, že dvě vůdkyně jsou schopny a ochotny vzdorovat ČLR a západní mantře o čínské hrozbě.

Cchaj Jing-wen se vyhnula zmínit i jediným slovem o ČLR. O to více a jasněji mluvila: Tchaj-wan neustoupí. Uděláme vše, co bude nezbytné, abychom posílili naši obranyschopnost . Program návštěvy Nancy Peloisové mi není znám. Předpokládám ale, že před podvečerním odletem se objeví u tzv. památníku Jing Mei, setká se tam s aktivisty za lidská práva (v západním pojetí), přičemž nevylučuji ani setkání s Wuer Kaixi (známý ze studentského hnutí v ČLR) a tím prodlouží konfrontační návštěvu ostrova.

Reakce na návštěvu v Pekingu

Obligatornímu předvolání amerického velvyslance V Pekingu - Nicholase Burnse na MZV budou následovat nevojenské akce proti USA, a tím i EU a Tchaj-wanu. Akce budou doprovázeny částečným zklamáním některých Číňanů, které nelze ignorovat. Například Chu Si-ťin, bývalý šéfredaktor Global Times, který před několika dny požadoval se střelení letadla s Pelosiovou, dnes píše na Weibo: Skutečnost, že Pelosiová skutečně přistála, samozřejmě ukazuje, že naše odstrašení nestačilo. Ale bylo by přehnané myslet si, že jsme utrpěli porážku nebo dokonce národní ostudu. Ve skutečnosti konflikt s USA teprve začal a je odsouzen k tomu, aby se stal dlouhým a vytrvalým . Nepochybuji, že Chu Si-ťin prorokuje správně. Proč?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Na to petice nestačí

12:17 Milan Knížák: Na to petice nestačí

Glosa Milana Knížáka.