Jan Čermák: Amerika opět exportuje do světa slabý dolar

12.09.2012 10:50

Strach z akutního rozpadu eurozóny opadl a globální finanční trhy věří, že americká centrální banka již zítra přikročí k dalšímu kolu měnové expanze nazývané kvantitativní uvolňování. To je kombinace, která evidentně nesvědčí americkému dolaru a naopak společné evropské měně dává křídla.

Jan Čermák: Amerika opět exportuje do světa slabý dolar
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary

V podstatě se tak opakuje situace, kterou jsme v posledních pěti letech viděli již několikrát: přebytek likvidity dodávané od centrálních bank snižuje globálně averzi vůči riziku, což podlamuje nohy americké měně. Jak jsme si už v posledních letech také zvykli, tato globální konstelace se ovšem časem stává neudržitelnou, neboť vytváří nežádoucí vedlejší efekty, které jednak nedovolují potlačit stávající makroekonomické nerovnováhy a jednak sami o sobě ochabují globální růst.

Předně, oslabování dolaru, které je hnané americkou měnovou expanzí žene vzhůru ceny komodit, což dříve či později pocítí spotřebitelé v “dolarových” oblastech - tedy v Severní Americe či Asii. Půjdou-li tak například vinou slabého dolaru maloobchodní ceny benzínu v USA dále vzhůru, může se jejich výše snadno stát velmi artikulovaným předvolebním tématem v listopadových volbách. Kupní síla amerických (a s nimi i asijských) spotřebitelů totiž může být drahým benzínem snadno podlomena, přičemž nelze ani zapomínat na institucionálně-politické riziko v podobě agresivnějších útoků amerického Fedu, jehož uvolněná politika slabý dolar a tudíž drahý benzín nepochybně podporuje.

Slabý dolar ovšem navíc znamená silné ostatní měny, neboli také euro. A opět jestli něco krizí zmítané eurozóně nesvědčí, tak je to rozhodně silná měna. Ta sice na jednu stranu příliš nevadí německé exportní mašině, avšak na druhou stranu nepodporuje redukci makroekonomických nerovnováh v periferních ekonomikách, jejichž export by ze slabší měny mohl těžit (např. Irsko či Španělsko). Má-li mít tedy globální oživení optimální rozměr, pak by růst hlavních akciových trhů (tedy primárně těch amerických) mělo doprovázet posilování kurzu měny největší ekonomiky světa. V opačném případě export amerických problémů do světa skrze slabý dolar dříve či později přinese další (makroekonomické) nerovnováhy, které oživení nakonec zadusí.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

16:14 Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

Světové agentury, vč. např. Bloombergu, zveřejnily počátkem týdne čísla převzatá od čínského statist…