Jan Čermák: Británie oficiálně zahájila rozlučku s EU, libra ve střehu

29.03.2017 11:17 | Zprávy
autor: PV

Brexit se stal skutečností. Včera britská premiérka Mayová odeslala oficiální dopis, kterým žádá o aktivování článku 50. Lisabonské smlouvy, jenž aktivuje dvouletý proces k opuštění Evropské unie.

Jan Čermák: Británie oficiálně zahájila rozlučku s EU, libra ve střehu
Foto: Archiv
Popisek: Libra

Když voliči Velké Británie loni v červnu odhlasovali vystoupení z EU, byl to pro řadu lidí naprostý šok. Přesto se v prvních týdnech po referendu řada šokovaných výsledkem lidového hlasování utěšovala, že na brexit nedojde, neboť politici ve Velké Británii se zakleknou velmi tvrdého postoje Bruselu k nápadu, že by si některá země dovolila z unie vystoupit. A tak pro tuto skupinu lidí přišel šok číslo dvě, a to když britská premiérka prohlásila, že “Brexit means Brexit” a oznámila konkrétní datum pro spuštění celého procesu, kterým je právě konec prvního kvartálu 2017.

Z hospodářského pohledu byl pro brexitem překvapené asi největší šok fakt, že britská ekonomika po referendu nezkolabovala, ale naopak se jí začalo až nečekaně dařit. Není pochyb o tom, že v makroekonomickém vyhlazení tohoto politického šoku mělo prsty výrazné oslabení libry, které šlo ruku v ruce s dodatečným uvolněním měnové politiky ze strany Bank of England.Přesto strašení “ekonomických expertů” o tom, že po brexitu nastane konec světa, by mělo vejít do učebnic jako důkaz, že se tito astrologové moderní doby často a výrazně mýlí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Zastrojování platů

Na jaké částce by podle vás měly být platy politiků zastropovány nebo na co by měly být navázány? A řeší něco zmrazení platů, když dřív nebo později dojde k rozmrazení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Premiér Babiš bodoval, ministr Zůna škodí

12:16 Jiří Paroubek: Premiér Babiš bodoval, ministr Zůna škodí

Pro miliony lidí byl velkou vzpruhou postoj Andreje Babiše na Evropské radě. Poslední roky jsme dosl…