Jan Čermák: Centrální bankéři z Fedu v nečekané roli “expertů” pro rozpočtovou expanzi

06.12.2016 14:05

Nedílnou součástí reality globálních finančních trhů po amerických volbách je rychlý růst tržních dolarových úrokových sazeb, který vyplývá z obav z fiskální expanze, kterou republikánský prezident s Kongresem zamýšlí. Někteří američtí centrální bankéři, a nejsou to jenom fanoušci Hillary Clintonové, začínají přicházet s něčím velmi nezvyklým a to “dobře míněnými doporučeními”, jak by taková expanze měla vypadat. Investice do infrastruktury či třeba snížení korporátních daní by prý bylo fajn, ale prý pozor (na nežádoucí) pro-cyklickou rozpočtovou expanzi.

Jan Čermák: Centrální bankéři z Fedu v nečekané roli “expertů” pro rozpočtovou expanzi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto
reklama

Bývalo pravidlem, že vysocí představitelé americké centrální banky se k fiskální či daňové politice prakticky nevyjadřovali, resp. činil tak zpravidla jen šéf Fedu a to pokud by byl na něco takového v Kongresu zákonodárci tázán. Vždy v takovém případě šlo o další “expertní” názor, přičemž to, co na adresu fiskální politiky v Kongresu utrousil Alan Greenspan či Ben Bernanke, mělo váhu právě tohoto expertního názoru.Nicméně současná série “expertních” doporučení ze strany amerických centrálních bankéřů jako jsou Bullard, Dudley či Evans je poněkud jiného ražení. V podtextu jakoby chtěla naznačit, že pokud nepůjde expanze tím správným směrem a Kongres s Donaldem Trumpem ekonomiku příliš zahřeje, tak my ve Fedu budeme muset být možná na ni přísnější a eventuálně třeba rychleji zvyšovat úrokové sazby. O tom, že republikáni v Bílém domě a Kongresu o takové “hraběcí” rady z Fedu nebudou stát, vcelku není pochyb, což zakládá potenciál na možný konflikt mezi fiskální a měnovou odnoží hospodářské politiky.

Nikde samozřejmě není psáno, že k takovému konfliktu mezi představiteli autorit reprezentující fiskální a měnovou politiku musí nutně dojít, ale berme to jako jedno z rizik roku 2017. Neboli scénář kdy Janet Yellenová a její kolegové z Fedu již nemusí být tak kooperativní (čti holubičí) v měnové politice, jako když v Bílém domě seděl demokratický prezident, který ji jmenoval do funkce.

Autor je finanční analytik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: 94 % populace se s koronavirem doposud nikdy nesetkalo?

22:16 Miroslav Macek: 94 % populace se s koronavirem doposud nikdy nesetkalo?

Páteční glosy Miroslava Macka