Volatilita globálních finančních trhů totiž zůstává extrémně vysoká, když její nejcitovanější ukazatel - index implikované volatility akciového indexu S&P500 se drží nad hodnotou 30, což je prakticky na úrovni pětiletých maxim. Dodejme, že ještě brutálnější volatilitu než akciové trhy zažívají komodity v čele s ropou, která po zpevnění o 25 % za tři dny včera pro změnu odepsala 8 %.
V kontextu poměrně dramatických výprodejů akcií a komodit bylo ovšem zajímavé sledovat chování bezpečných vládních dluhopisů. Člověk by čekal, že při takovém výprasku rizikovějších trhů navíc opepřeném slabým výsledkem důležitého indexu podnikatelské nálady v americkém průmyslu, se bude “bezpečným” vládním dluhopisům dařit daleko lépe. Zisky amerických či německých vládních dluhopisů však byly včera velmi omezené, ne-li žádné.Jako jedna z hypotéz podivného chování, speciálně amerických vládních dluhopisů, pak může být i to, že kapitálový odliv z hlavních emerging markets jako je Čína a Rusko vede tlaku na měny těchto zemí, který příslušné centrální banky tlumí prodejem dříve naakumulovaných devizových rezerv. Devizové rezervy Číny a Ruska jsou přitom tvořeny primárně americkými vládními dluhopisy a pokladničními poukázkami. Jejich nucený prodej ze strany čínské eventuálně ruské centrální banky pak může za jinak stejných okolností tlačit výnosy amerických vládních dluhopisů výše.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV