Jan Čermák: Fed po roce a půl zahrál na jestřábí notu

30.10.2014 16:30 | Zprávy

Už opravdu dlouho se nestalo, že by se uvnitř výboru řízení měnové politiky v USA (tedy FOMC) objevil disident, který by nesouhlasil s komentářem Fedu, proto že vyznívá příliš jestřábím tónem. A právě tento překvapivý scénář nastal při včerejším zasedání Fedu, když jedna z holubic v jeho vedení (N. Kocherlakota) se odmítla podepsat pod čerstvé rozhodnutí americké centrální banky, neboť se jí zdálo (měnově) příliš přísné resp. optimistické.

Jan Čermák: Fed po roce a půl zahrál na jestřábí notu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Z komentáře z jednání FOMC totiž vyplývá, že Fed nejenže bez většího vysvětlování ukončil program měnové expanze, ale navíc významně vylepšil svůj pohled na ekonomiku. To se týká především amerického trhu práce, kde Fed aktuálně vidí solidní zisky, které potupně vedou k tomu, že nedostatečné využití (lidských) zdrojů na trhu práce mizí. Zajímavé přitom je, že obdobné jestřábí signály lze najít i v pasáži komentáře věnované inflaci, kdy FOMC přiznává, že inflace díky cenám energií zůstane nízká, avšak na druhou stranu pravděpodobnost toho, že inflace permanentně skončí pod 2 %, dále v průběhu tohoto roku klesá.Zběžná analýza poměrně jestřábího komentáře vydaného včera večer Fedem samozřejmě implikuje otázku toho, jak daleko můžeme být od skutečně prvního zvýšení oficiálních úrokových sazeb v USA. A v tomto bodě se Fedu přece jenom podařilo celé načasování tohoto kroku zamlžit, když na různých místech komentáře FOMC používá dokonce různé fráze vystihující načasování tohoto kroku (jednou je zde “considerable time” a jindy zase “some time”).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…