Subindexy PMI podnikatelských nálad reprezentující oblast nových objednávek v průmyslu od počátku krize na východní Ukrajině klesají a srpnová data tento trend potvrdila. Naštěstí jistou útěchou oproti tomuto negativnímu trendu je vývoj podnikatelských nálad v oblasti služeb, kde se optimismus naopak zlepšuje. Nicméně souhrnný výsledek, který z výše uvedených údajů plyne, je ten, že růst eurozóny ve třetím čtvrtletí jen stěží překvapí pozitivně.
Jinak pomalu se blíží konec prázdnin, čehož důkazem je aktuální slet těch nejvlivnějších centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole.Pozvání diskutovat o měnové politice do krásné přírody v horách dostávají přitom nejenom přední centrální bankéři, ale také klíčoví akademičtí experti v této oblasti. Včera mezi nimi mimo jiné vystoupil profesor stanfordské univerzity John Taylor, který je autorem po něm pojmenovaného pravidla, podle kterého centrální banky nastavují oficiální úrokové sazby. Možná poněkud překvapivě uvedl, že se tzv. emerging markets nemusí tolik obávat okamžiku, kdy americká centrální banka začne zvedat úrokové sazby. Tyto ekonomiky jsou na rozdíl od minulosti na tuto pro ně nepříjemnou periodu prý lépe makroekonomicky připraveny. No, uvidíme. John Taylor směřoval své proroctví spíše na země Latinské Americky, přičemž nás ve střední Evropě bude spíše zajímat, jak se s přísnější politikou Fedu popasuje takové Rusko či Turecko. V těchto případech to tak snadné být nemusí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz