Začněme tedy v Asii, kde asi nejvíce znepokojivé zprávy přicházejí z Číny, kde známky zpomalení nejsou vidět jen na přepáleném trhu nemovitostí, ale také i v průmyslu (viz dnes ráno zveřejněný slabý výsledek indexu PMI). A to je velmi nepříjemné, neboť Čína je továrnou pro zbytek světa, a tudíž, pokulhává-li nálada mezi čínskými průmyslníky, není možné to bagatelizovat.
Vedle Asie byly v posledních měsících tahounem globálního růstu rovněž Spojené státy, jejichž ekonomika se díky relativně malé provázanosti s Evropou zdála být rovněž vcelku odolná vůči eurokrizi. Nicméně i zde se v průzkumech podnikatelských nálad, resp. na klíčovém trhu práce, rýsují známky zpomalení.
O tom, zdali tomu tak je, resp. o tom, zdali se lze podepsat pod výrok stvrzující zpomalení americké ekonomiky, do značné míry rozhodnou dnes odpoledne zveřejněná makroekonomická data - konkrétně měsíční report z trhu práce (tzv. payrolls) a celonárodní index podnikatelské nálady v průmyslu (ISM). Naneštěstí naše odhady ukazují na to, že série lehce negativních překvapení by mohla dnes v USA pokračovat, což samozřejmě ještě dále vyšponuje náladu na vystresovaných finančních trzích.
Jan Čermák
Analytik ČSOB

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz