Jan Čermák: Mají dolaroví býci pravdu?

12.09.2013 10:49

Americkému dolaru se v poledních dnech či spíše týdnech příliš nedaří. Na počátku prázdnin byl dolar nejen oproti euru, ale také například proti koruně, o pět či šest procent silnější než dnes.

Jan Čermák: Mají dolaroví býci pravdu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Ačkoliv stejně jako většina trhu ve střednědobém horizontu očekáváme posilování dolaru, tak nelze pominout některé skutečnosti, které hovoří proti tomu, aby dolar euro i korunu v nadcházejících měsících zcela převálcoval.

Připomeňme, že dolaroví býci používají v podstatě dva základní argumenty, proč by měl dolar (zejména proti euru) zpevnit. Z fundamentálního pohledu, který bývá založen na odhadech rovnovážného kurzu odvozeného od tzv. parity kupní síly, je pravdou, že dolar může být stále o nějakých 10 % podhodnocenou měnou. Druhým argumentem zastánců dolaru pak je, že právě náskok USA před eurozónou v hospodářském cyklu, který požene dolarové úrokové sazby vzhůru rychleji než ty evropské, bude tím stimulem, který přiblíží kurz dolaru blíže dlouhodobým rovnovážným hodnotám. To však může, ale také nemusí být pravdou.

Existují totiž i jiné pohledy na rovnovážný měnový kurz. Třeba skrze vývoj platební bilance, či podle toho, jak rychle která centrální banka (Fed či ECB) tiskne vlastní měnu. A v těchto případech fakta či spíše data hovoří v neprospěch dolaru. Fed totiž tiskne dolary daleko rychleji než ECB eura (či ČNB koruny) a bude tomu tak i po příštím zasedání americké centrální banky, od kterého se očekává (velmi decentní) zpomalení měnové expanze. Obdobně lze argumentovat i pokud jde o vývoj platební bilance - její běžný účet (zahrnující obchodní bilanci a výnosy z kapitálu) se sice v USA v pokrizovém období díky ropnému a plynovému boomu vylepšil, avšak obdobná makroekonomická proměnná eurozóny se vylepšuje ještě rychleji.

Sečteno a podtrženo, americký dolar by měl z krize vyjít jako silnější měna. Je však otázkou proti jakým měnám. V přetlačované s eurem to totiž začíná mít čím dál složitější, protože vzájemná komparace fundamentů s eurozónou již pro americkou ekonomiku nedopadá tak jednoznačně.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

dezinformace

Dobrý den, tvrdíte, že dezinformace existují. Můžete definovat tento pojem, protože to zatím nikdo v ČR neudělal, ale hlavně, že tato vláda pořád mluví o tom, jak se tu šíří a jak s nimi bude bojovat. A výsledek je takový, že jak sám říkáte, se tu řada lidí bojí pak narovinu říci to, co si myslí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Robert „Kennedy“ Fico?!?

18:08 Pavel Foltán: Robert „Kennedy“ Fico?!?

„The Live and Times of Judge Roy Bean“ (USA 1972) anebo „The Postman“ (USA 1997) a podobně. Tam to c…