Jan Čermák: Moody’s snižuje Francii rating – konstruktivní kritika míří pomalý růst

20.11.2012 9:00

Lesk ratingů francouzské vlády se postupně vytrácí. Včera to byla již druhá ratingová agentura, která snížila nejlepší možné hodnocení vládních závazků (AAA) o jeden ratingový bod dolů.

Jan Čermák: Moody’s snižuje Francii rating – konstruktivní kritika míří pomalý růst
Foto: Librabunda Blog
Popisek: Francouzský prezident Francois Hollande

Soudě z reakce eura či dluhopisových trhů v eurozóně, pro finanční trhy zjevně tato informace nebyla tak ohromující zprávou, jako když se schylovalo k obdobnému snížení ratingu Francie na počátku roku ze strany agentury S&P.

Jestliže jedno vysvětlení poklidné absorpce snížení ratingu může plynout z toho, že něco takového již bylo trhy očekáváno, pak druhé zdůvodnění může směřovat k argumentům a atmosféře, do kterých bylo snižování ratingů zarámováno. Zatímco v případě prvního snížení ratingu (ze strany S&P) bylo v pozadí cítit vrcholící dluhově-bankovní krizi, která začala ohrožovat i země patřící k (bezpečnému) jádru měnové unie, pak tentokrát je redukce ratingu postavena kritice dlouhodobých trendů - konkrétně růstového modelu Francie.

Růst založený na značných intervencích státu a především přebujelém veřejném sektoru začíná mít v globální konkurenci značné problémy. Nevyhnutelným výsledkem je potom růst strukturálně laděné nezaměstnanosti, jejíž celková míra se vyšplhala na třináctiletá maxima.

Přitom srovnání růstu HDP nedopadá na první pohled až tak špatně. Pokud vezmeme průměrný růst za posledních deset let, je na tom Francie jen nepatrně hůře než průměr eurozóny a o něco hůře než Německo. To je však první hrubý pohled - pokud totiž rozklíčujeme hospodářský růst na růst populace a růst HDP na hlavu (fakticky produktivity práce) Francie zřetelně zaostává. A právě tady lze najít podstatu kritiky agentury Moody’s, která francouzské ekonomice vytýká nízkou konkurenceschopnost na globální úrovni. Nebezpečné přitom je, že současná socialistická vláda nejprve tento problém bagatelizovala, aby následně jen velmi neochotně přistoupila k nevyhnutelným a bolestivým strukturálním změnám.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…