Jan Čermák: Otesánek se jménem ČNB nakynul v létě o několik miliard euro

09.09.2015 11:50

Za devatero horami a devatero řekami byla jedna malá otevřená ekonomika a v ní jedna malá centrální banka. Ta byla tak malá, že když všude okolo začaly klesat ceny, tak v malé otevřené ekonomice také neměli vůbec žádnou inflaci. To centrální bankéře velmi trápilo a tak se vypravili do světa hledat a našli… našli intervenční kurzový režim.

Jan Čermák: Otesánek se jménem ČNB nakynul v létě o několik miliard euro
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

Bankovní rada jej přinesla do centrální banky a uložila do kolébky. Dlouho se nic nedělo a novorozenec hezky v klidu spinkal. Když se však po roce a půl centrální bankéři naklonili nad kolébku, aby se potěšili, ozvalo se: “táto, mámo já mám hlad”. Centrální bankéři se podivili, ale rychle neviňátko nakrmili několika desítkami miliard korun devizových intervencí. Bankovní rada chtěla nechat potomka, aby si obrovský přísun likvidity vychutnal, ale namísto toho kolébka praskla a ve světničce se ozvalo zlověstné: “táto, mámo já mám stále hlad”...

Bojíte se? My trochu také. Každopádně tempo jakým otesánek v podobě ČNB v posledních týdnech akumuluje devizové rezervy je pekelné a český finanční systém má velké starosti vstřebat nově natištěné koruny. Zde si připomeňme, že české devizové rezervy v eurech v srpnu narostly o 3,6 mld. EUR (za poslední rok dokonce o necelých 12 mld. EUR), přičemž není vyloučeno, že nadpoloviční část šla přímo na vrub intervencím namířeným proti posilování koruny (zbytek jsou fondy z EU). Co je však jasné, že jen v červenci ČNB na trhu nakoupila zhruba 1 mld. EUR. Během fungování kurzového režimu se tak podíl devizových rezerv na HDP zvýšil z 22 % na 34 %. A bude hůře.

Obrovský nárůst korunové likvidity má za následek záporné tržní úrokové sazby z čehož nemá ve finančním systému nikdo radost - především pak penzijní fondy a pojišťovny, pro které je to zcela likvidační. Radost z toho všeho musí mít kasa, neboť český stát si dnes může půjčovat za vysoce záporné úrokové sazby. A na ministerstvu financí to dobře vědí. I proto stát promptně výrazně navýšil objemy prodávaných vládních dluhopisů v dnešních aukcích, neb půjčovat si a méně vracet je pro dlužníka až příliš lákavé. Ekonomické racio to však nemá.

Jan Čermák, analytik ČSOB


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Mafiozní manipulace před volbami do EP pokračují

15:57 Jiří Paroubek: Mafiozní manipulace před volbami do EP pokračují

Zdá se, že mainstreamové agentury pro výzkum veřejného mínění tvoří nerozbornou jednotu.