Jan Čermák: Regionální podnikatelský optimismus v červnu viditelně propadl. Jde jen o datový šum?

02.07.2014 14:09 | Zprávy

Včera zveřejněná série podnikatelských nálad napříč světem v nás zanechala smíšené pocity.

Jan Čermák: Regionální podnikatelský optimismus v červnu viditelně propadl. Jde jen o datový šum?
Foto: Hans Štembera
Popisek: peníze, ilustrační foto

Na jednu stranu je potěšitelné, že největší ekonomika světa (USA) si udržuje svůj vysoký podnikatelský optimismus a zároveň se situace (minimálně dočasně) zlepšuje i druhé ekonomice světa (Číně). Nicméně na druhou stranu je evidentní, že byznys sentiment jde evidentně dolů v našem regionu. Pravdou je, že tento vývoj do jisté míry  předznamenal před několika dny publikovaný index německé podnikatelské nálady Ifo, avšak zhoršení obdobných indexů PMI u nás a především hlavně v Polsku vypadá I tak znepokojivě. Z jednoho měsíčního údaje prozatím asi netřeba dělat velké závěry, přesto k ostražitosti nabádají dvě věci - za prvé, zhoršení podnikatelského sentimentu v průmyslu jde plošně napříč celou střední Evropou (tedy včetně Německa) a za druhé jej nutně podporuje propad důležitého subindexu - nových objednávek.

Zbytek týdne se bude nicméně odehrávat zcela v režii amerických dat z trhu práce. Již dnes trhům lecos napoví tzv. ADP report, který přináší údaj o měsíčním přírůstku nových pracovních míst v soukromém sektoru v USA. Čísla z ADP reportu jsou přitom v posledních měsících velmi úzce korelována s oficiálními statistikami z trhu práce (budou zveřejněna zítra), takže se jim věnuje velká pozornost.

Dodejme, že příznivý vývoj na trhu práce zůstává hlavním důvodem proto si myslet, že relativně robustní konjunktura v americké ekonomice pokračuje. Průměrné měsíční přírůstky nových pracovních na úrovni 200 tisíc postačují bohatě k tomu, aby se míra nezaměstnanosti sunula směrem dolů, ačkoliv údaje o slabém hospodářském růstu (či dokonce poklesu - viz HDP za 1. kvartál) s tímto vývojem nekorespondují. Řečeno slovy ekonomické teorie jakoby v USA momentálně přestal platil tzv. Okunův zákon, který definuje nepřímou úměru mezi tempem hospodářského růstu a mírou nezaměstnanosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ekonomika

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…