Údaje z amerického maloobchodu a průmyslu za srpen sice nebyly nijak bombastické, ale trh zjevně usoudil, že dění v Číně nemá na ekonomiku takový vliv a stejně na to může pohlížet i americká centrální banka. Ta, jak víme, dnes začíná své dvoudenní zasedání, na jehož konci bude rozhodnutí, na nějž všichni čekají - tedy to zda Fed po dlouhých devíti letech zvýší úrokové sazby.
Výnos amerického vládního dluhopisu, který samozřejmě velmi těsně reflektuje očekávání pohybu sazeb Fedu, se nyní pohybuje těsně pod hladinou 0,8 %, což je jedna z nejvyšších hodnot mezi vyspělými zeměmi. Shodou okolností výnos českého dvouletého dluhopisu ukazuje podobnou hodnotu, avšak v záporném gardu. Jinak řečeno, to co musí americká vláda platit investorům, tak téměř to musí platit investoři české vládě za to, aby jí mohli půjčit.Tuto anomálii samozřejmě zprostředkovaně odráží fakt, že zahraniční spekulanti sázejí na zpevnění koruny, což ČNB nutí intervenovat a tudíž tisknout miliardy nových korun, které hledají jakýkoliv výnos a tak končí i v absurdně drahých českých vládních dluhopisech.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV