Jan Fiala: Nastal čas zahájit racionální debatu o konci války na Ukrajině

10.01.2025 15:16 | Glosa

Každé chiliastické náboženství má jednu velkou a inherentní vadu – víra v něj upadá s každým dnem, kdy nenastává příchod slibovaného Božího království. Tolikrát slíbené spektakulární ukrajinské vítězství se nepřibližuje, fanfáry neznějí. Poměry na bojištích se změnily. Fronta zůstává statickou, v několika úsecích postupuje agresor. Na prvoplánové představy o triumfálním znovudobytí všech okupovaných území začíná sedat prach.

Jan Fiala: Nastal čas zahájit racionální debatu o konci války na Ukrajině
Foto: Repro Youtube
Popisek: Donald Trump

Desetitisíce až statisíce životů bylo zmařeno, miliony lidí byly nuceny opustit své domovy, stovky miliard byly utraceny – proklamovaný průlom se však nedostavil. Válkou sužované Ukrajině začínají docházet síly. A proto je na místě začít se ptát, jestli má další podpora žalostného, tragického a vyčerpávajícího konfliktu smysl. Nastal čas zahájit racionální debatu o skutečných příčinách, dopadech a případném konci války na Ukrajině.

Tedy diskuzi – jak se říká – sine ira et studio, bez hněvu a vášně, bez válkychtivého fanatismu, bez neschopnosti vyrovnat se s vlastními dějinami, bez nepřekonaných mindráků a zapšklé ukřivděnosti, bez růžových brýlí a nekritického hodnocení té či oné válčící strany. Diskuzi tolik potřebnou. Diskuzi věcnou a faktickou – a proto pro mnohé zaslepené pobuřující, kategoricky nepřijatelnou.

Vladimír Putin před bezmála třemi lety šokoval celý svět. Z údajného vojenského cvičení se 24. února 2022 stala tzv. „speciální vojenská operace,“ která přerostla v největší evropský válečný konflikt od konce 2. světové války. Toto rozhodnutí odsoudilo mezinárodní společenství, a snad i každý rozumný člověk. Nejednalo se však o blesk z čistého nebe, nýbrž o výsledek dlouholeté, přehlížené a neřešené rusko-ukrajinské krize.

Bylo naivní předpokládat jakýsi palácový převrat. Ještě bláhovější bylo očekávat, že by z onoho převratu mohl vyjít nějaký autentický demokrat. Do ruského „paláce“ se nikdo takový nemá šanci dostat. Nevyhnutelně by se muselo jednat o osobu ještě tvrdší, neústupnější a autoritativnější, než jakou je současný šéf Kremlu.

Ruská válečná mentalita se od té západní značně liší. Už na příkladu – v Rusku tolik oslavované – Velké vlastenecké války je očividné, že moskevské režimy, ale ani veřejnost, na materiální či lidské ztráty nikdy nebraly velký zřetel. Rusům šlo o vítězství za každou cenu, nebyli ochotni ztratit ani píď území – bez ohledu na míru destrukce, útrap. O to více si západního humanismu musíme vážit. Zejména nyní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…