Jan Fingerland: Co znamená vyhlášení chalífátu?

01.07.2014 22:11 | Zprávy

Abú Bakr Bagdádí již nyní vystoupal výše, než v posledním století kterýkoli z jeho předchůdců, spolubojovníků nebo rivalů. Vůdce organizace ISIL vyhlásil nový chalífát a nechal se ustanovit chalífou. Co to vlastně znamená?

Jan Fingerland: Co znamená vyhlášení chalífátu?
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Znamená to zejména vyjádření ambice vůdce organizace Islámský stát v Iráku a Levantě vskutku stát v čele státu, tedy nahradit ta politická zřízení, která dosud na Blízkém východě existovala. A když nahradit, tak i co do jejich idejí, totiž zavést islámský řád. Symbolický význam deklarace chalífátu ovšem není možné chápat bez pohledu daleko do minulosti. 

Chalífát byla instituce zřízená po smrti proroka Mohameda. Připomeňme, že Mohamed zemřel v 7. století náhle, bez jasných dědiců a že byl nejen vůdcem náboženským, ale také politickým a vojenským. Nástupce by tedy byl také představitelem všech těchto prorokových funkcí. 

Odpovědí na tuto krizi ve vývoji raného islámského společenství bylo zřízení chalífátu, tedy politicko-náboženského vůdcovství. Pojem chalífát se však poté vztahoval i na území, na němž muslimové, a zejména jejich chalífové vládli. Během zhruba čtrnácti století islámských dějin bylo několik islámských říší, které se snažily ospravedlnit tím, že navazují na Proroka a na jeho bezprostřední nástupce, tedy chalífy. 

Posledním chalífátem byla Osmanská říše, tedy turecký, nearabský stát, který do 1. světové války vládl velké části okolí. Instituci chalífátu takřka přesně před 90 lety zrušil Mustafa Kemal Atatürk, prezident Turecké republiky, nástupnického státu po Osmanské říši. Od té doby žádný chalífát nebyl a arabské země, včetně jejich hranic, politických zřízení i těžby surovin byly nástrojem západních mocností. 

Vyhlášení nového chalífátu tedy zaprvé znamená, že Abú Bakr Bagdádí ruší tento prý ponižující stav. Nový stát vyhlašuje na dobytém území, bez ohledu na dosavadní politické hranice, stanovené západními velmocemi – často proti vůli místních lidí – po 1. světové válce. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ČRo , Irák , Fingerland , islám chalífát , ISIL

autor: rozhlas.cz

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.