Například desítky demonstrantů vtrhly do Evropského parlamentu i přes odpor tamní ochranky. Také Kurdové ve Francii a Nizozemsku na několik hodin obsadili budovy tamních parlamentů, další demonstrace se konaly v Haagu, Vídni, Bernu, Paříži, Kodani, Berlíně či Stockholmu.
Mnozí z demonstrantů mají příbuzné, přátele či známé v Kobani, čtyřsettisícovém městě na severu Sýrie, na hranicích s Tureckem. Paradoxně až do nedávné doby právě Kobani bylo ušetřeno útrap občanské války v Sýrii a stalo se cílem mnoha uprchlíků z nitra syrského území. Islámský stát však mezi tím obsazoval jeho okolí a nyní je v jeho rukou asi 300 vesnic.
A nejen to, džihádisté se už dostali až do samotného města, o které se právě v těchto hodinách bojuje.
Z Kobani uprchlo téměř 200.000 lidí v očekávání, že také zde islamisté rozpoutají krveprolití podobně jako v některých jiných dobytých městech. Smyčka kolem města se utahuje už řadu dnů a právě nyní tento proces vrcholí.
To, co však přitahuje nemenší pozornost, je fakt, že kurdští obránci Kobani zůstali prakticky sami a bez pomoci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas