Situace malého Libanonu je velmi složitá, už jen proto, že tato vojensky slabá a nábožensky velmi pestrá a vratká země sousedí se Sýrii. Vše, co se odehrávalo v Sýrii, tedy zejména boj mezi alávitskou vládou a převážně sunnitskými venkovskými povstalci, mělo své takřka okamžité důsledky uvnitř libanonských hranic.
Začátkem září pak situace začala být ještě vážnější, když sunnitští bojovníci ze Sýrie překročili hranici a pokusili se dobýt město Arsal ve východním Libanonu.
Tehdy se mluvilo o tom, že jde o jednotky, v nichž jsou zastoupeny jak an-Nusra, tedy odnož Al-Káidy, tak i Islámský stát. Libanonské vládě se tedy podařilo útok zastavit. Nyní se situace znovu opakovala, a znovu v okolí Arsalu.
Tentokrát však šlo mnohem rozsáhlejší operaci, při níž byl veden útok na několika místech v pásu od Baalbeku až po Arsal. Šlo prý především o jednotky an-Nusry. Ten největší rozdíl však byl v tom, že pod palbou se ocitli příslušníci Hizballáhu.
Právě toto libanonské šíitské hnutí je považováno za vojensky mnohem silnější uskupení, než je libanonská armáda. Zároveň je pro islamisty nejen vážnějším soupeřem, ale také mnohem lákavějším cílem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas