Jan Fingerland: Mohamed Prorok Superhvězda

28.03.2015 22:28

Ženu ani květinou neuhodíš, a proroka Mohameda ani ve filmu nezobrazíš – tak bychom mohli shrnout kontroverzi, kterou vyvolal připravovaný íránský velkofilm. Právě skutečnost, že prorok je ve filmu tak trochu vidět, považují někteří muslimští duchovní za velký problém.

Jan Fingerland: Mohamed Prorok Superhvězda
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Ve skutečnosti se ve filmu pod názvem Mohamed snažil jeho režisér Madžíd Madžídí všem kontroverzím vyhnout. Prorokovi není nikdy vidět do tváře, a navíc se tak děje ve scéně, kde je ještě malý chlapec.

Film navíc pojednává o období od Mohamedova narození do jeho dvanáctého roku, kdy se malý Mohamed vydal na cestu do dnešní Sýrie a tam mu křesťanský mnich Bahira předpověděl, že se z něj stane prorok.

Tato verze čerpá z koránu a z rané muslimské tradice o Prorokově životě. Scénárista a režisér Madžídí zdůrazňuje, že si vybral toto období mimo jiné i proto, že v pohledu na něj nejsou mezi sunnity a šíity žádné rozepře.

Autor filmu prý také konzultoval sunnitské a šíitské duchovní z celého světa, aby předešel jakýmkoli kontroverzím. K těm však nevyhnutelně došlo, protože na zobrazování proroka Mohameda a dalších proroků existují v islámu velmi rozdílné názory.

Ze strany některých konzervativních sunnitských duchovních například zazněly i výhrady vůči promítání nedávného amerického filmu o Noemovi, v němž se věci vyprávějí jinak, než jak jsou zaznamenány v Bibli i v Koránu, ale především tam je vidět Prorok sám.

O to přísnější jsou někteří sunnité ve věci zobrazování samotného Mohameda. Například egyptské učení Al Azhar Írán vyzvalo, aby film vůbec nepouštěl do distribuce. Stejné stanovisko by měl, i kdyby byli zobrazeni jen nejbližší Prorokovi druzi.

To však samozřejmě nenašlo svou odezvu, protože v šíitském islámu se na zobrazování lidí dívají méně přísně. Prorok Mohamed sice v současnosti zobrazován nebývá, ale například portréty jeho zetě Alího, který měl podle šíitské tradice nastoupit po Mohamedově smrti, jsou běžně vystaveny.

Tento nejdražší íránský film všech dob má naopak přímou podporu nejvyššího duchovního vůdce Chámenejího a je vnímán jako nástroj propagace Mohamedovy osobnosti a správného pojení islámu – totiž toho šíitského a íránského.

Film s rozpočtem třiceti milionů dolarů vznikal několik let, přičemž se na něm podíleli i oscaroví odborníci z Evropy a Ameriky, aby dosažený efekt byl co nejlepší. Madžídí se dokonce chystá natočit další dvě pokračování z jeho pozdějšího života. Ta by ovšem už podávala verzi výhradně šíitskou.

To však nemusí všem vadit. Podobný film vznikl v Íránu už v 70. letech, přičemž Mohamed nebyl vůbec zobrazen a jeho příběh vyprávěli jeho blízcí – jednoho z nich hrál například Anthony Quinn.

Svou vlastní verzi Prorokova života pak chystají i v bohatém Kataru a jeho rozpočet bude třicetkrát větší než ten, který investovali v Íránu. Producentem prý bude Barrie Osborne, který připravoval Pána prstenů. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…