O tom, že Islámský stát, vystupující donedávna pod jménem Islámský stát v Iráku a Levantě, obsadil velká území na obou stranách hranic Sýrie a Iráku, se hovořilo v minulých měsících často – ale i v tomto případě teprve poté, co se islamističtí bojovníci přiblížili k Bagdádu a poté vyhlásili nový státní útvar.
Ve stejné době ovšem už byli tito islamisté pevně zaklesnuti podél Eufratu ve východní Sýrii a v západní sunnitské části Iráku. V posledních dnech přicházejí zprávy o nové vlně pokusů Islámského státu rozšířit své panství. Bojovalo se nejen na sever od Bagdádu, ale i jižně od něj. Irácká metropole tedy sice islamisty možná není obležena, ale je jimi rozhodně obklopena.
Totéž se odehrálo i v případě Mosulu. Dlouhodobé obemykání tohoto významného centra severního Iráku zůstávalo bez pozornosti. Ohlas vyvolal teprve útok na samotný Mosul, klíčový bod poblíž tureckých a syrských hranic, stejně jako blízko kurdské autonomie v Iráku.
Koncem minulého týdne se tu otevřela nová fronta, když Islámský stát napadl nejsilnějšího soupeře oblasti, totiž kurdské jednotky, které hlídaly oblast pod kontrolou Kurdské regionální vlády. Islamisté údajně dobyli dvě města a několik vesnic v okolí Mosulu, získaly přístup ke dvěma ropným vrtům a také k Mosulské přehradě na Eufratu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ČRo , islamisté , Irák , Sýrie , Fingerland
autor: rozhlas.cz
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…