Nový prezident přichází do funkce v okamžiku, kdy Irák prochází od pádu Saddáma Husajna možná vůbec největší krizí. Není zřejmé, zda prezident může něco podstatného změnit za situace, kdy od posledních voleb v dubnu nebyla sestavena vláda a stát ohrožují extremisté i separatismus.
Sama skutečnost, že už jen učinit to nejjednodušší, totiž shodnout se na jméně prezidenta, je možné považovat za úspěch, svědčí o tom, že irácké instituce jsou zablokované. Nakonec však Irák prezidenta má a v současné situaci na něj hledí jako na potenciálního zachránce stability a jednoty.
V čele státu stane Fuád Masúm, šestasedmdesátiletý politický matador. Připomeňme, že v Iráku, složeném z většinových arabských šíitů a menšinových arabských sunnitů a Kurdů, má být podle ústavy prezidentem Kurd.
Masúm je tedy nejen matadorem irácké, ale především kurdské politiky. Do roku 1964 byl členem Irácké komunistické strany, poté vstoupil do Demokratické strany Kurdistánu a o desetiletí později naposledy změnil dres, když se stal spoluzakladatelem konkurenčního Vlasteneckého svazu Kurdistánu. Byl mimo jiné v roce 1992 prvním premiérem tehdy nově autonomního iráckého Kurdistánu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ČRo , Irák , Fingerland
autor: rozhlas.cz
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…