Konkrétně ze strany Šas odešel její dlouholetý předseda Eli Jišaj a založil si vlastní stranu, s níž půjde do blížících se předčasných voleb. Jeho rival, předchůdce a zároveň následovník Arje Deri, tak povede Šas, pro který už nebude hlasovat nemalá část jeho dosavadních příznivců. Dosavadní síla Šasu se tím rozdrobí.
Strana Šas není jen jedna ze stran, je to politická organizace, která měla v izraelském politickém životě zcela specifickou úlohu. Založil ji před třiceti lety význačný rabín Ovadja Josef a jejím úkolem bylo zastupovat takzvané mizrachim, židy orientálního původu.
Židovští přistěhovalci a uprchlíci z blízkovýchodních zemí sice od počátku představovali obrovskou část izraelské populace, ale ve státě založeném a řízeném vzdělanějšími židy evropského původu zůstávali často v druhořadém postavení – přední místa v akademickém životě, politice i armádě už dávno obsadili a vykonávali lidé z Evropy a Ameriky.
Proto až dosud bylo pro velkou část těchto „mizrachim“ důležitější hlasovat pro stranu, která reprezentovala jejich identitu a specifické zájmy, včetně ochrany autonomie jejich škol.
Rozpory ohledně ekonomické politiky nebo přístupu k mírovému procesu byly druhotné. Zatímco Šas pod vedením Arje Deriho podpořil mírové dohody z Osla a i v nedávných jednáních si kladl podmínky ohledně zvýšení minimální mzdy, za Eli Jišaje zas Šas bez problémů dlel v pravicové koalici, která privatizovala, snižovala sociální výdaje a podporovala izraelské osady na Západním břehu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas