V Bruselu se v pátek konečně podle plánu sešli na mimořádné schůzce ministři zahraničí Evropské unie, aby se rozhodli ke společné pomoci, poté, co Kurdy už vyzbrojují Spojené státy a Francie, a poté, co také Británie přislíbila ústy ministra zahraničí Philipa Hammonda kurdským pešmergům zbraně.
Britové dosud poskytovali prostřednictvím Královského letectva Kurdům a dalším příslušníkům menšin v Iráku, kteří v počtu více než jeden milion prchají před islamisty – a nyní prý paralyzovali město Dohuk – pouze humanitární pomoc.
Premiér David Cameron v těchto souvislostech už také stroze oznámil, že Londýn bude též do Iráku dopravovat zbraně odjinud. Jeho ministr zahraničí Hammond o den později, v pátek, už do Bruselu přijížděl s tím, že britské dopravní letouny nyní přivážejí Kurdům „zbraně a munici z východoevropských zemí“ a že Británie je sama připravena vyhovět žádosti Kurdů a poslat také vlastní zbraně.
Zdůraznil pak, podle zpravodaje BBC, že cílem jednání v Bruselu je nejen porovnání přístupu členských zemí Unie a koordinace dodávek, ale i „vyslání jasného signálu o podpoře novému designovanému iráckému premiérovi“ umírněnému Hajdárovi al-Abadímu. Britská média zaznamenala, že i Česká republika a Holandsko připravují vojenskou pomoc Kurdům, zatímco Německo neposílá zbraně, ale jiné vojenské vybavení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz