Možná záměrně, aby nebylo možné vládu obviňovat z harašení zbraněmi rok poté, co parlament odmítl pomoci povstání proti režimu diktátora Asada v Sýrii, a posílil tak nejen jeho, ale i extremisty dnešního Islámského státu.
Je to však od britského premiéra zároveň zbytečně opatrné, už i vzhledem k rychle rostoucí podpoře britské veřejnosti pro rázný krok proti soldatesce islamistů, podle průzkumů veřejného mínění, například You Gov, na pozadí kritických prohlášení řady vůdců politických stran i vojenských expertů.
Ti všichni požadují, aby Británie nezůstala jen u humanitární pomoci, ale aby vyhověla žádostem Kurdů i irácké vlády a připojila se k Američanům v leteckých úderech proti Islámskému státu. Nejnověji to požadovali například i vlivný exministr obrany Liam Fox v deníku Daily Mail a bývalý velitel britských jednotek v Iráku plukovník Tim Collins v deníku Daily Telegraph.
Ti se vyjádřili, že předstírání, že vítězící hrdlořezové Islámského státu a genocida iráckého obyvatelstva „nejsou náš problém“, a že nejen „neplníme naše morální závazky“, ale dokazujeme tak „vlastní politickou paralýzu Západu“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz