Jan Klusáček: Dary nedary palestinské samosprávě

23.10.2014 7:33 | Zprávy

Předminulý týden se dárci z celého světa v čele s USA, EU a arabskými zeměmi sešli, aby přislíbili dary v astronomické výši (cca 5,4 mld. USD) na obnovu Pásma Gazy po nedávné válce, kterou hnutí Hamas vedlo proti Izraeli. Zdá se, že dárci opět opakují staré chyby a zakládají tak na novou válku za pár měsíců nebo let.

Jan Klusáček: Dary nedary palestinské samosprávě
Foto: Archiv
Popisek: Palestina

Sliby obrovských darů na rekonstrukci infrastruktury totiž nejsou podmíněny žádnými úkoly, jejichž splnění by garantovalo, že tyto prostředky nebudou využity na financování teroristických aktivit, bunkrů nepřístupných pro civilisty, nákupy zbraní a stavbu tunelů. Nic tedy nebrání tomu, aby již tak pohádkově bohatí předáci Hamasu část peněz rozkradli a zbytek použili na přípravu na další válku. Pokud se některým rodinám skutečně dostanou prostředky na obnovu domů poničených válkou, nejspíš to budou příbuzní teroristů, což opět zvýší atraktivitu Hamasu a loajalitu jeho členů. Obyčejní lidé pak budou nadále živořit v tristních podmínkách, což terorističtí vládci Pásma Gazy rádi využijí pro propagandistické účely (je jasné, že rodiny s malými dětmi žijící ve zříceninách jsou atraktivnějším cílem objektivů západních novinářů než luxusní Gulfstreamy místních vládců).

Pásmo Gazy vyžaduje nutně zásadní změnu přístupu ze strany světového společenství. Řešením jeho situace zjevně nebude ani permanentní umístění izraelských vojáků na jeho území ani jeho opětovné ovládnutí palestinskou samosprávou, která na to nemá ekonomické ani vojenské kapacity, navíc není schopna garantovat dlouhodobé mírové uspořádání. Abu Mazen, který si již téměř o šest let prodloužil své prezidentské období bez jakékoli demokratické legitimity a bez permanentní izraelské ochrany by ho už dávno svrhli jeho vlastní soukmenovci, je očividně spíše součástí problému než jeho řešením. Veškerá mírnější opatření selhala na celé čáře. Miliardy dolarů, které mezinárodní společenství vydalo na rozvojovou pomoc, byly rozkradeny a využity převážně na boj proti Izraeli, pramálo pozvedly život obyčejných obyvatel Pásma Gazy. Opakování starých chyb, které předvedla poslední dárcovská konference, je cestou do pekel, k dalšímu krveprolití.

Absolutní podmínkou jakékoli rekonstrukce financované z peněz zahraničních dárců (zejm. tedy USA a EU, Katar podporuje spíše rekonstrukci Hamasu než Gazy) by mělo být zavedení civilní správy pod záštitou OSN s dostatečnými vojenskými kapacitami k potlačení odporu hnutí Hamas. Pokud nějaké území na světě potřebuje „modré přilby“ s širokými kompetencemi, pak je to právě Gaza. Každý dolar a euro ze zahraniční pomoci musí být distribuovány na přesně definované civilní projekty, ani pytel cementu nesmí být možné „odklonit“ na stavbu tunelů a teroristických bunkrů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pravybreh.cz

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…