Webová stránka „protiztratepameti.cz“, patřící „společnosti“ (jak sama sebe nazývá) Člověk v tísni, avizovala jakousi aktivitu pod alarmujícím názvem „Vojáci odjeli, agenti zůstávají“. V memorandu vyzývá občany, aby oslavili společně výročí odchodu sovětské armády z Československa tím, že budou široké veřejnosti předkládat fakta a příklady aktuální ruské intervence, která je výrazem nepřátelské politiky Ruska směrem k České republice i Evropské unii. Současně nabízí podporu těm jednotlivcům i organizacím, kteří budou mít zájem ve svém okolí o ruském vlivu informovat.
Pracuje sedmičlenný realizační tým této kampaně ve svém volnu a zadarmo? Asi ne. Proč taky, vždyť jen v roce 2014 Člověk v tísni pracoval s rozpočtem 1 070 356 000 Kč. Mezi hlavní zdroje jeho příjmů patřily především prostředky EU, státní rozpočet ČR, prostředky zahraničních vlád a agentur OSN, dary od jednotlivců a firem, a další prostředky jiných donorů i z vlastní činnosti.
Už z této informace vyplývá, že kdyby tato „společnost“ vyvíjela činnost ve Spojených státech, musela by se podle tamního zákona o registraci zahraničních agentů (FARA) za jednoho z nich veřejně prohlásit. Vždyť jenom v roce 2014 (výroční zprávu za rok 2015 „společnost“ ještě nevydala, zřejmě ji stále „optimalizuje“) přiznala příjem jen od vládních agentur USA ve výši téměř 50 miliónů korun. Proto by měla kromě jiných amerických zvyků být avantgardou i v prosazování zvyku tohoto. Nejlépe vlastním příkladem.
Že sama tato společnost byla v roce 2014 v evidentní tísni, vyplývá podle její výroční zprávy i z toho, že z nebohé a utrápené Kambodže přijala 617 tisíc korun! Němci se práskli přes kapsu a Člověka v tísni podpořili 72 milióny, Norové 13,5 miliony. Ani bratia Slováci se na to nemohli koukat a přispěli 3,5 milionem, Španělé 10 miliony a Švýcaři 25 miliony. I Světová banka vyměkla a poslala přes 20 milionů korun. Všichni ale budou mít co dohánět, neboť hujerovská Velká Británie poslala přes 105 milionů korun. Stydět se musí především Holanďané se svými trapnými 2 miliony.
Aby se člověk dostal z tísně, dostal ze zahraničí od různých vlád přes 300 milionů korun, od nadací a nevládních organizací dalších skoro 39 milionů korun. Další podpora přišla z EU, OSN, od české vlády, soukromníků a dokonce i od krajských a místních samospráv.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV