Pochodovali jsme (já ve čtyřicetiletých, Kavkazem a Alpami osvědčených pohorkách, když se rozpadly, tak ve vypůjčených sandálech a nakonec v plastikových bačkorách od Vietnamců) po značených stezkách, mnohdy už vybetonovaných a vyasfaltovaných, aby vyhovovaly především pohodlí houfů cyklistů na elektrokolech. Dávné čundráky a trampy jsme nepotkávali (sotva deset za celou dobu!).
Staré turistické stezky dnes často končí na nově umístěných zákazech vstupu na soukromý pozemek, před novostavbou přepychové vily jsou ze širokých a léty vyšlapaných a vyježděných kolejí náhle převedeny oklikou na neprošlapané pěšinky do lesa, aby chodci náhodou nenarušili klid beztak nepřítomných majitelů.
Kdysi jsme se na Jizerkách procházeli pod korunami stoletých smrků, jedlí, dubů, buků ap., později jsme lyžovali na stejném místě pouze na vyrubaných holých pláních, nyní nás již opět obklopoval les mladých stromů, jejichž vršky však začínají nebezpečně rezavět. Mýtiny a paseky se viditelně rozšiřují také v Krkonoších, jak dlouho nám smrky ještě vydrží?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV