Jan Steiner: Kořeny zla leží v minulosti

14.09.2022 9:09 | Komentář
autor: PV

Konflikt na Ukrajině má kořeny už v minulém století – v Zákonu pěti klasů, jak nazvala autorská dvojice knihu, zabývající se polozapomenutými událostmi z počátku třicátých let minulého století.

Jan Steiner: Kořeny zla leží v minulosti
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: psací stroj

Dokumentarista Martin Mahdal a jeho kolegyně Markéta Adamcová se již v roce 2014 začali zajímat o u nás dosud málo prezentované téma hladomoru na Ukrajině v letech 1932 a 1933. šlo o řízenou genocidu, kterou až díky současnému konfliktu uznala i česká politika jako oficiální zločin proti lidskosti. 

Po problémech v Doněcké a Luhanské oblasti se oba autoři rozhodli pro natočení dokumentu, který by dané téma zmapoval s pomocí dobových materiálů z otevřených archivů KGB. Tehdy se před oběma autory zavíraly v ČR dveře pro údajnou kontroverzi, přesto podstatná část materiálů k dokumentu vznikla. 

Když na počátku letošního roku došlo k ruské invazi na Ukrajinu, téma se stalo opět aktuálním. Martin Mahdal a Markéta Adamcová se tak rozhodli dokumentární film proměnit na dokumentární knihu, která před krátkým časem vyšla v Nakladatelství Olympia pod názvem Zákon pěti klasů. Tento zákon, související s procesem rozkulačení ukrajinského zemědělství, znamenal pro miliony Ukrajinců hlad a bídu, pro mnohé smrt. Podle některých údajů zemřelo na následky hladomoru, cíleně vyvolaného sovětským režimem, až 5 milionů lidí!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Je pravda, že je zvýšení rodičovské v ohrožení?

Prý vám na to nechce dát Schillerová peníze. Je to tak? A dojde tedy ke zvýšení nebo ne? Proč se důchody zvyšují pořád a u rodičovské je to takový problém?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Po soudu jak po výprasku

9:16 Zdeněk Jemelík: Po soudu jak po výprasku

V úterý 14. dubna 2026 jsem se u zlínské pobočky Krajského soudu Brno zúčastnil veřejného zasedání s…