Jan Urbach: Ani Soros nezachrání Michnikovu Gazetu Wyborczu?

19.09.2016 18:01

Majetkový vstup George Sorose do vydavatele polského listu Gazeta Wyborcza letos v létě nepomohl zbrzdit pád novin založených před čtvrt stoletím Adamem Michnikem. Navzdory finanční injekce od finančního spekulanta a filantropa mají být zlikvidována další regionální vydání a dojde k propouštění novinářů.

Jan Urbach: Ani Soros nezachrání Michnikovu Gazetu Wyborczu?
Foto: wealthydebates.com
Popisek: George Soros

Portál „Press.pl“ dodává, že již na podzim loňského roku došlo k likvidaci sobotních lokálních vydání ve dvaceti městech. Nyní mají skončit i v dva až tři jiné dny. Vydavatelství Agora, jehož vlajkovou lodí Gazeta Wybocza je, o tom již mělo v regionech informovat. Plyne z toho ztráta zaměstnání nemalého počtu novinářů a ke snižování stavů dojde i u vydavatele, tedy podniku Agora AS. Není to přitom tak dlouho, co Gazeta Wyborcza byla lídrem polského novinového trhu.

Nyní ji čte stále méně lidí, srovnání denní prodejnosti s obdobím před půl rokem ukazuje na pokles o 15 procent. Ekonomiku listu nepochybně ovlivňuje i ztráta privilegovaného postavení ve vztahu k vládní moci, které bylo zřejmé jak ve vztazích s levicí v minulosti a ještě nedávno s Občanskou platformou. Tíživou situaci listu Gazeta Wyborcza nevyvolala současná vláda, ale ukončení - podle mnohých nemravných - bezprostředních toků peněz a také fakt, že názorové zaměření listu nenachází odezvu u většího počtu polských čtenářů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…