Jan Urbach: Polská levice se propadá

23. 9. 2019 21:31

Průzkum polské nadace CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej) ukazuje krátce před parlamentními volbami – uskuteční se 13.října – na předpokládané vítězství současné vládní strany Právo a spravedlnost a jejích koaličních partnerů. Zisk 54 procent by tak pro společenství vedené Jaroslawem Kaczyńskim dal možnost nejen vytvoření jednobarevné vlády, ale také pokračování v reformách, které strana považuje za nutné pro uzdravení a další rozvoj Polska.

Jan Urbach: Polská levice se propadá
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Opoziční blok Občanská koalice, jehož hegemonem je Občanská platforma, má podle tohoto průzkumu 27 procent potenciálních voličů. Zda vzestupu pomohlo, že volebním lídrem se stala Małgorzata Kidawa-Błońska, která nahradila předsedu Grzegorze Schetynu, není příliš jasné. Průzkum naopak přináší nepochybně lepší náladu pro Polskou lidovou stranu, na jejíž kandidátce jsou také kandidáti hnutí Kukiz´15, její preference totiž vystoupily na 9 procent.  Obavy naopak musí dopadat na představitele levice, která kandiduje na listinách Svazu demokratické levice. Pokles o 4 procenta na dnešních 6   je pravděpodobně důsledkem  problémů programových i personálních. Hranici vstupu do parlamentu se naopak blíží národní blok Konfederace, nyní se 4 procenty.  Průzkum proběhl ve dnech 12-19.září na reprezentativním vzorku 990 respondentů.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Případ v benešovské nemocnici

19:02 Bohdan Babinec: Případ v benešovské nemocnici

Dnes jsme byli svědky rozhodnutí NSZ pana Zemana v otázce trestního stíhání ohledně Čapího hnízda Je…