Jan Urbach: Šéf SPD Gabriel pro Evropu dvou rychlostí

25. 1. 2017 12:29

Německý vicekancléř, ministr hospodářství a předseda SPD Sigmar Gabriel se v rozhovoru pro deník „Handelsblatt” vyslovil pro Evropu dvou rychlostí, ve které by státy tvořící pilíř unie spolupracovaly v oblasti zahraniční politiky, bezpečnosti, hospodářství a finanční politice. Nepotřebujeme více Evropy, ale jinou Evropu, řekl v rozhovoru.

Jan Urbach: Šéf SPD Gabriel pro Evropu dvou rychlostí
Foto: deutschland.de
Popisek: Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel

Unie, která se zabývá drobnostmi, došla k hranicím svých možností, tvrdí Gabriel. Podle jeho vyjasnění rozhodujícím impulsem se může ukázat Brexit, o kterém se prý diskutuje příliš defensivně. Brexit podle něho naopak vytváří příležitost k posílení spolupráce skupiny států unie.

Především jde o státy z oblasti měnové unie a okolo tohoto pilíře, podle Gabriela používajícího euro, by bylo možné organizovat skupinu států s menší integrací. „Unii je třeba reformovat a již nyní je vidět, že ne všechny státy to chtějí ve stejném tempu. Máme v takové situaci jen dvě možnosti: pokračování v únavném procesu stálého hledání nejmenšího společného jmenovatele nebo můžeme sáhnout po alternativě,“ tvrdí Gabriel. Podle jeho vyjádření v Handelsblattu může Německo při reformování západního světa sehrát klíčovou roli, k tomu se ale prý nehodí Angela Merkelová. Křes´tanští demokraté prý nemají odpovědi na velké otázky, které stojí před Evropou a Německem. 

Připomeňme, že němečtí sociiální demokraté budou v neděli rozhodovat o lídrovi jejich kandidátky pro podzimní volby do Spolkového sněmu. Právě  předseda Gabriel se do dneška jevil jako nejvážnější "uchazeč". Podle dnešních zpráv se však  o kandidaturu na spolkového kancléře ucházet nebude a SPD do boje vyšle bývalého předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…