Jan Urbach: Také Ewa Kopacz má odpovědnost za chyby v identifikaci obětí

20.06.2017 15:48

Tehdejší ministryně zdravotnictví a později předsedkyně polské vlády Ewa Kopacz po leteckém neštěstí u Smolenska 10. dubna 2010 pomáhala při identifikaci obětí. V Moskvě působil speciální tým, ve kterém byl bývalý vedoucí kanceláře premiéra Tuska Tomasz Arabski a státní podtajemník na ministerstvu zahraničních věcí Jacek Najder. Ministryně v Moskvě uzavřela dohodu o identifikaci.

Jan Urbach: Také Ewa Kopacz má odpovědnost za chyby v identifikaci obětí
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Smolensk, Kaczynsky

S ministryní působili v Moskvě a pomáhali ruským patologům pracovníci Centrální kriminalistické laboratoře Hlavního velitelství policie, odborníci z oblasti soudního lékařství, vojenští odborníci a logistický tým. Polská skupina se měla také zabývat pomocí pozůstalým, kteří přijeli do Ruska. Kopacz se svým týmem přijela do Moskvy ještě jednou, a to 21. dubna 2010 s cílem dokončit identifikaci zbývajících 21 obětí. Některá fakta, která Kopacz uvádí na videozáznamu jsou v rozporu s její informací, kterou před sedmi lety poskytla poslancům polského Sejmu.

Při svém vystoupení tehdy tvrdila, že se souhlasem D. Tuska odjela do Moskvy, aby pomáhala pozůstalým. Taková byla moje role, nic jiného jsem nedělala, říkala tehdy. Nyní ovšem vychází najevo, že se přímo podílela na identifikaci obětí, což je velmi důležité vzhledem k probíhajícím exhumacím obětí a zjištěním o záměně těl nebo uložení částí ostatků jiných osob v cizích rakvích. Je z toho zřejmé, že vláda Tuska se nemůže zcela vyvinit nejen ze spoluodpovědnosti za katastrofu.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Novák: Růst domácí ekonomiky ve 2. čtvrtletí výrazně zaostal za tržním odhadem

16:31 Miroslav Novák: Růst domácí ekonomiky ve 2. čtvrtletí výrazně zaostal za tržním odhadem

Komentář k HDP - 2. čtvrtletí 2021