Tento bývalý evangelický pastor a bojovník za lidská práva v bývalé NDR je schopen a ochoten neříkat jako politik jen ty věty, které mu u veřejnosti zajistí popularitu, jak bývá u politiků obvyklé. Mezi hlavami států a špičkovými politiky nemá v tomto směru v Evropě konkurenci.
Nyní nám tento statečný muž předvedl, jak bychom měli přistupovat ke svým sousedům, a především ke svým dějinám. Jakkoli bylo jistě významné podepsání Česko-německé deklarace v roce 1997, představu o skutečném – tedy lidském a pochopitelném – posunu ve vzájemných vztazích nabídl svými kroky až Joachim Gauck.
A to tím, že jako německý prezident navštívil místa, která my Češi spojujeme s největšími zvěrstvy, kterých se na nás příslušníci německého národa dopustili. Poprvé tak učili v Lidicích, kde se poklonil památce obětí a setkal se s těmi, kteří vyhlazení Lidic přežili. Nyní učinil něco podobného v Terezíně. Pro česko-německé vztahy mají takové gesta větší význam než několik politických deklarací.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz