Jan Vávra: ÚSTR by bylo nejrozumnější zrušit

17.04.2014 20:09 | Zprávy

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů učinila svým způsobem volby nového ředitele další krok k definitivní sebevraždě celého Ústavu. Soudě podle dosavadních zkušeností s touto institucí, která má ze zákona povinnost zkoumat a hodnotit období nacismu a komunismu, nelze čekat nic jiného, než další hádky a krizi.

Jan Vávra: ÚSTR by bylo nejrozumnější zrušit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Hazdra

Proti průběhu konkurzu se již ohradili dva neúspěšní kandidáti a Konfederace politických vězňů ho dokonce označila za podvodně zorganizovaný. Nově jmenovaného ředitele Zdeňka Hazdru odmítají někteří zaměstnanci i odbory. Máme se tedy na co těšit.  

Základním problémem Ústavu je jeho závislost na politicích a jejich zadání. V tom bohužel kopíruje domácí tradici, kdy se poslanci nechtějí zbavit vlivu na instituce, které by měly být na politice nezávislé. Za všechny můžeme jmenovat vysílací radu i rady veřejnoprávních médií.   

Zadání Ústavu je šířit státem posvěcené pravdy o naší novodobé historii, lépe řečeno o předem vybraných obdobích. Politici mají samozřejmě svoji představu o tom, co je historie a co je na ní dobré, podle toho, jakou ideologii vyznávají. A tuto svoji představu se snaží vnutit Ústavu. Tak jsme tu nejdříve měli pravicově zaměřenou Radu Ústavu, teď se kontroly nad minulostí chopila zase levice. Vzniká nesmyslný stav, kdy politici chtějí určovat náš pohled na dějiny.  

Ústav toho zatím moc nepředvedl, zajímavé – a tedy samozřejmě kontroverzní – výstupy byly vlastně jen vedlejšími produkty, které pak byly shledány jako nevědecké. To je třeba případ zveřejnění udavačské epizody ze života Milana Kundery, který se – zcela zákonitě – stal jednou z příčin pádu prvního ředitele Ústavu.  

Zcela signifikantní je skutečnost, že ze zadání Ústavu bylo zcela záměrně vypuštěno nejkontroverznější a nejméně probádané období moderních českých dějin, tedy poválečný odsun německého obyvatelstva. Ostatně právě tímto obdobím se jeden z odmítnutých kandidátů na ředitele Ústavu systematicky zabývá.  

To, co česká veřejnost opravdu potřebuje, je pravda, včetně odhalování našich prohřešků, nikoli státní kanonizování legendy o hrdinném domácím odboji a posvěcování zažitého pocitu, že Češi byli vždy nevinnou obětí dějin a násilí páchaného zlovolnými sousedy.  

Vzhledem k tomu, že něco podobného nelze od takto založené instituce čekat, bylo by nejrozumnější Ústav pro studium totalitních režimů rovnou zrušit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

15:49 Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června schodkem ve výši 152,4 miliardy korun.