Přitom právě zvolení Jean Claude Junckera, který je kandidátem nejsilnější skupiny v Evropském parlamentu a tedy de facto vítězem voleb, by odpovídalo pravidlům parlamentní demokracie a mohlo by - aspoň do určité míry - odstranit pochybnosti o takzvaném demokratickém deficitu EU. Alternativou k tomuto postupu bude stav, kdy šéf komise vzejde ze zákulisních jednání vůdců národních států, což opět ponese pachuť utajených výměnných obchodů.
Z tohoto důvodu také 45 ekonomů, filosofů, právníků, z řady evropských zemí, jako například Jürgen Habermas, podepsalo výzvu adresovanou evropským státníkům, ve které volají po Junckerově zvolení.
Ve svém dopise vyjadřují obavy, aby nový evropský demokratický proces nebyl pohřben hned při svém zrození. Předsedové vlád evropských zemí by - podle signatářů výzvy - měli respektovat suverénní vůli evropských občanů projevenou ve volbách do Evropského parlamentu.
Na rozdíl od naší debaty, kdy se otázkou rozšiřování demokratických mechanismů nezabýváme a raději na evropské instituce šmahem nadáváme, si evropská veřejnost uvědomuje, že způsob jmenování předsedy Evropské komise bude určitým zlomovým bodem, který by skutečně mohl učinit významný krok na cestě ke skutečnému fungování zastupitelské demokracie na evropské úrovni.
Začalo to tím, že před volbami představily všechny důležité evropské frakce své kandidáty na předsedu komise, proběhlo několik televizních debat, čímž politické strany umožnily evropským voličům posoudit jednotlivé programy způsobem, který odpovídá průběhu voleb na národní nebo regionální úrovni.
Teď jde o to, aby tento standardní demokratický postup pokračoval dál a aby Evropská rada – tedy šéfové vlád jednotlivých zemí – vůli voličů respektovali. Není asi pochyb o tom, že řadě předsedů vlád by spíše než předseda komise se skutečně silným mandátem vyhovoval někdo nemastný, neslaný typu současného předsedy Evropské rady Hermana van Rompuye, ale jmenování někoho takového by jen posílilo pocit o odtržení evropských institucí od reality a o nedostatečném fungování demokratických mechanismů, což by ideu společné Evropy citelně oslabilo.
V následujících dnech tedy bude velice zajímavé sledovat, jak se evropští vůdci, -včetně našeho premiéra - budou k procesu jmenování předsedy Evropské komise stavět.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

10:07 Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo
Kdo a proč chce zničit léta fungující zařízení pro děti s autismem a jakou roli v tom hrají neuspoko…