Jan Vávra: Zkouška evropské demokracie

20.06.2014 21:42 | Zprávy

Jak je pro některé evropské hlavy států těžko přijatelné nechat si vedle sebe vyrůst evropského vůdce se silným mandátem, ukazuje současná debata o novém předsedovi Evropské komise. Jako první se proti nominování kandidáta Evropské lidové strany postavil britský premiér Cameron, nyní se pochybnosti o jeho jmenování rozšířily i na předsedy vlád dalších zemí.

Jan Vávra: Zkouška evropské demokracie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Přitom právě zvolení Jean Claude Junckera, který je kandidátem nejsilnější skupiny v Evropském parlamentu a tedy de facto vítězem voleb, by odpovídalo pravidlům parlamentní demokracie a mohlo by - aspoň do určité míry - odstranit pochybnosti o takzvaném demokratickém deficitu EU. Alternativou k tomuto postupu bude stav, kdy šéf komise vzejde ze zákulisních jednání vůdců národních států, což opět ponese pachuť utajených výměnných obchodů.  

Z tohoto důvodu také 45 ekonomů, filosofů, právníků, z řady evropských zemí, jako například Jürgen Habermas, podepsalo výzvu adresovanou evropským státníkům, ve které volají po Junckerově zvolení.  

Ve svém dopise vyjadřují obavy, aby nový evropský demokratický proces nebyl pohřben hned při svém zrození. Předsedové vlád evropských zemí by - podle signatářů výzvy - měli respektovat suverénní vůli evropských občanů projevenou ve volbách do Evropského parlamentu.  

Na rozdíl od naší debaty, kdy se otázkou rozšiřování demokratických mechanismů nezabýváme a raději na evropské instituce šmahem nadáváme, si evropská veřejnost uvědomuje, že způsob jmenování předsedy Evropské komise bude určitým zlomovým bodem, který by skutečně mohl učinit významný krok na cestě ke skutečnému fungování zastupitelské demokracie na evropské úrovni.  

Začalo to tím, že před volbami představily všechny důležité evropské frakce své kandidáty na předsedu komise, proběhlo několik televizních debat, čímž politické strany umožnily evropským voličům posoudit jednotlivé programy způsobem, který odpovídá průběhu voleb na národní nebo regionální úrovni.  

Teď jde o to, aby tento standardní demokratický postup pokračoval dál a aby Evropská rada – tedy šéfové vlád jednotlivých zemí – vůli voličů respektovali. Není asi pochyb o tom, že řadě předsedů vlád by spíše než předseda komise se skutečně silným mandátem vyhovoval někdo nemastný, neslaný typu současného předsedy Evropské rady Hermana van Rompuye, ale jmenování někoho takového by jen posílilo pocit o odtržení evropských institucí od reality a o nedostatečném fungování demokratických mechanismů, což by ideu společné Evropy citelně oslabilo.  

V následujících dnech tedy bude velice zajímavé sledovat, jak se evropští vůdci, -včetně našeho premiéra - budou k procesu jmenování předsedy Evropské komise stavět.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

EU , Vávra

autor: rozhlas.cz

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…