Jan Vítek: Poslední šance pro Juliana?

21.07.2022 19:28 | Komentář

Mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador oznámil, že v pondělí doručil prezidentu Bidenovi dopis, v němž prosil USA, aby Juliana Assange nestíhaly, a obnovil nabídku na udělení azylu zakladateli WikiLeaks.

Jan Vítek: Poslední šance pro Juliana?
Foto: Wikipedia
Popisek: Julian Assange

Lopez Obrador uvedl, že v dopise vysvětlil, že Assange „nezpůsobil nikomu smrt, neporušil žádná lidská práva, že využil své svobody, a že jeho zatčení by znamenalo trvalou urážku svobody projevu“. Mexický vůdce uvedl, že dříve Assangeovi nabídl azyl v dopise prezidentu Trumpovi na konci jeho funkčního období a znovu na začátku Bidenovy vlády.

Lopez Obrador nazval Assange „nejlepším novinářem naší doby“. Assangeovi hrozí až 175 let vězení za odhalování amerických válečných zločinů zveřejněním dokumentů, které obdržel od informátorky a bývalého armádního vojáka Chelsea Manningové.

Lopez Obrador začátkem tohoto měsíce řekl, že pokud bude Assange odsouzen na doživotí, měla by proběhnout kampaň za demontáž sochy svobody. „Jestli ho přivezou do USA a odsoudí k nejvyššímu trestu, k smrti ve vězení, pak budeme muset zahájit kampaň za demontáž Sochy svobody, kterou postavili Francouzi, protože už nebude symbolem svobody,"zdůraznil.

Zatímco Lopez Obrador otevřeně podporuje Assange, který je australským občanem, australský premiér Anthony Albanese mu podporu odpírá. Albanese opětovně odmítl výzvy, aby požadoval, aby Washington upustil od své žádosti o vydání. Assange je v současné době držen v londýnské věznici Belmarsh. Britská ministryně vnitra Priti Patel schválila vydání Assange do USA a právní tým zakladatele WikiLeaks podal odvolání proti jejímu rozhodnutí. Assange je obžalován ze 17 bodů ze špionáže a jednoho ze spiknutí za účelem spáchání počítačového zločinu za svou roli při získávání a zveřejňování úniků poskytnutých Manningovou.. Assange však k získání informací použil standardní žurnalistické postupy, na což poukázalo mnoho lidskoprávních skupin, novinářských organizací a představitelů OSN. (NewsTagsm, Mexico, Wikikeaks)

Kladivo na paličaté psavce

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla