A statistika dále hovoří neúprosnou řečí, zatímco vývoz do USA vzrostl v roce 2015 o 11%, do Ruska klesl o 30%. To, že naše vývozy do Států rostou, je dobrou zprávou. Americké trhy patří k nejnáročnějším na světě a uplatnit se na nich neumí každý. A kdo to dokáže, má dobré reference i jinde. Například ostravský výrobce tramvají Inekon Group dodává tramvaje do amerických měst Washingtonu, Seattle a Portlandu. Na základě tohoto úspěchu pronikl i na čínský trh, kde s místním domácím partnerem zakládá továrnu na výrobu tramvají. Jistě i vývoz ojetých a desítky let starých českých tramvají T 3 do ruských měst má také svůj význam, ovšem ocenění v jiných zemích nám to nezíská.
A proč taková změna v zahraničním obchodě? Bylo by chybou za ní vidět pouze protiruské sankce. Majitel českobudějovické společnosti Koh-i-noor Hardmuth a podnikatel roku 2015 Vlastislav Bříza už dříve uvedl, že americké trhy nahradily jeho firmě ty ztracené ruské. A přitom tato firma není na sankčním seznamu. Stejně tak výrazně snížil vývoz do Ruska i Budějovický Budvar. Příčinou je hlavně slábnoucí rubl, který prodražuje zboží z dovozu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard
Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…