Jan Ziegler: Jan Žižka, proč tady ten zločinec má tu sochu?

04.12.2013 7:32

Katolická církev je napadaná (často přehnaně) za svoje působení ve středověku, přitom pozitiva výrazně převažovala nad negativy. Je ovšem pozoruhodné, že ti samí lidé, co odsuzují katolíky, obdivují husity, kteří vraždili muže, ženy a děti, loupili, vypalovali města a kláštery a zlikvidovali vzdělanost v českých zemích. Velký podíl na těchto zvěrstvech má jejich vůdce Jan Žižka.

Jan Ziegler: Jan Žižka, proč tady ten zločinec má tu sochu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Socha Jana Žižky na pražském Vítkově

Včera jsem byl na výletě v okolí Českých Budějovic, náhodou potkal svoji spolužačku ze základní školy a spolu jsme dorazili do Trocnova, kde nás na pasece uvítal zdejší rodák - mohutný Jan Žižka z kamene vytesán. Ona na to, „nechápu, proč tady ten zločinec má tu sochu.“ Já si říkám v duchu. To je vlastně fakt, a pak jsem prohodil cosi, že „stačila by trocha dynamitu.“ No, někdy tam třeba přijdu se semtexem.

Nicméně kdo byl skutečný Jan Žižka? Rozhodně ne člověk, kterého známe z Jiráskových románů a komunistického dějepisu. Skutečný Žižka byl drsný středověký válečník a z dnešního hlediska zločinec a masový vrah. Už v dobách předhusitských, poté co prodal svůj trocnovský statek, se stal tento zchudlý zeman lapkou, který se živil přepadáváním kupeckých karavan a měl přitom i zabíjet. Byl právem prohlášen za zemského škůdce a byl na něj vydán zatykač pro vraždu. Čili Žižka byl v té době obyčejným kriminálníkem, kterého zachránila až milost krále Václava IV.

Je fakt, že mu nelze upřít mimořádné vojevůdcovské schopnosti, když v mnoha bitvách dokázal zvítězit nad nepřátelskou přesilou, ale stačí to k obdivu? On německý polní maršál Erich von Manstein to Rudé armádě za II. světové války také několikrát pěkně natřel a jeho vítězství nad Rusy v březnu 1943 u Charkova bylo brilantní, avšak máme mu kvůli tomu stavět pomníky?

Někteří zdejší jedinci obviňují katolickou církev z teroru proti svým odpůrcům. Z hlediska tohoto pohledu byl tedy Jan Žižka masový vrah a válečný zločinec. Husitská vojska pod jeho vedením povraždila tisíce lidí včetně žen a děti jenom proto, že se nechtěli stát radikálními husity. Ano Žižka neváhal masakrovat kromě katolíků i umírněné husity, kteří nesouhlasili s táborským fanatismem. Slavný husitský hejtman dokonce podle kroniky Vavřince z Březové osobně zabil palcátem husitského kněze, který patřil k jinému křídlu vyznavačů kalicha.

Jestliže někdo, zabíjí člověka jenom proto, že patří k určité skupině lidí, je to těžký zločin. Husité v dobytých městech řádili krutě. Žižkovo vojsko tak například v listopadu 1420 v Prachaticích povraždilo všechny muže, na dvě stě jich pobilo v ulicích, přes sedmdesát jich pak upálilo v sakristii zdejšího kostela. Ženy a děti tentokrát táboři ušetřili, akorát je na Žižkův rozkaz vyhnali z města. Jenomže to  se rovnalo rozsudku smrti, v listopadu už byly mrazy, začínala tuhá šumavská zima a tito nešťastníci přišli o svůj majetek, neměli kam jít, neměli co jíst.

V Jaroměři a Chomutově pak husité povraždili všechno obyvatelstvo bez rozdílů, tedy včetně žen a dětí. Radikální kališníci zabíjeli, loupili, vypalovali města a kláštery, ničili vzácné knihy, zlikvidovali vzdělanost a vrhli české země a desítky let vývoje zpět. A jistě i proto je měli rádi komunisté. Nelze se tedy divit katolíkům, že z husity zacházeli tvrdě, byli to z dnešního pohledu teroristé a ti se likvidují. Ano, katolíci si také počínali krutě, ale takový byl středověk. Je ovšem pokrytecké, když se katolíkům vytýkají činy, které se husitům velkoryse promíjí. Naštěstí Žižka umřel na konci roku 1424 u Přibyslavi a o deset let byly táboritské a sirotčí hordy zničeny u Lipan, což považuji za jeden z nejšťastnějších okamžiků historie českých zemí. Na každou běsnící lůzu jednou přijdou Lipany!

V současnosti se konstrukce o husitství jako nejlepší době našich dějin boří jako dům z písku. Na téma nejlepší období české historie už bylo několik anket a dopadli většinou tak, že první příčku obsadila éra vlády císaře Karla IV, druhou I. republika teprve třetí husitství. Dostáváme tedy rozum. V mnoha případech jsem se setkal s tím, že lidé, které jsem náhodně potkal, a došla řeč na historii, řekli, že husité byli zločinci. Mají v tom jasno i Wanastovi vjeci v písni Kde je český král, kteří hned úvodem zpívají: „Dneska už víme, kdo byli husité, byli to vrazi dětí, mužů a žen, dneska už víme, že vládli teroru, novicka i rabín upálen…“ .

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Sovětští vojáci maršála Koněva osvobodili Auschwitz

9:09 Přemysl Votava: Sovětští vojáci maršála Koněva osvobodili Auschwitz

Nad tou hrůzou před 77 lety tekly slzy osvoboditelů i těch 7650 přeživších.