Jan Ziegler: Kluci neblbněte, Hitler přece není blázen, on žádnou válku fakt nechce!

10.03.2015 17:31 | Zprávy

Pub U bílého jednorožce v Yorku na severu Anglie. Je říjen 1938 krátce po podpisu Mnichovské dohody a stálí hosté hodnotí politickou situaci. Obchodník John zažil v zákopech I. světovou válku a má jasno, je dobře, že britský premiér Neville Chamberlain přivezl z Německa mír.

Jan Ziegler: Kluci neblbněte, Hitler přece není blázen, on žádnou válku fakt nechce!
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

U stolu štamgastů sedí tradiční společnost, obchodník s látkami John, řezník Peter, pekař George a knihkupec Jack. V této vzrušené době není možné nebavit se o politice a John má jasno. „Pánové, Chamberlain odvedl v Mnichově skvělou práci, naše děti nebudou muset do války. Podívejte se, v osmnáctém roce jsme přijali zásadu prezidenta Wilsona o právech národů na sebeurčení. A Němci v Sudetech nechtěli být pod Čechy a chtěli se připojit k Německu, tak na to měli právo. Většina obyvatel v českém pohraničí už nechtěla být v Československu, tak proč je tam držet. V těch Timesech to napsali dobře. Češi měli dost času na to se s Němci dohodnout, a to, že to neudělali, je jejich chyba.“ Řezník Peter namítne, „já tomu Hitlerovi stejně moc nevěřím.“

„Ale to je zbytečný strach. Hele, v srpnu jsem byl ve Stuttgartu za Johanem, jak ode mě kupuje látky. A tam jsem se sám přesvědčil, že Hitler je velmi schopný politik, kterého Německo potřebovalo. Johan mně řekl, „postavil nás na nohy,“ a měl pravdu. Ta Výmarská republika to byla tragédie. Ale Hitler to je jiné kafe, dal lidem práci, postavil stovky kilometrů dálnic, posílá dělníky na dovolenou na Rujanu, prostě má výsledky a tomu nikdo nemůže upřít. Demokracie není řešením pro každého a Němcům jeho vláda svědčí. On řekl jasně, že po Sudetech v Evropě nic dalšího nechce. A kvůli nějaké zemi, o které vlastně nic nevíme, a o které se povídá, že tam menšina Čechů utiskuje ostatní národy, nemá smysl chodit do války. Hitler není šílenec a dobře ví, že na válku s námi, Francii a možná ještě s Amerikou nemá. V Německu neexistovala sedmnáct let až do pětatřicátého roku, pořádná armáda, měli malý stotisícový Reichswehr bez tanků, bez letectva, bez křižníků a velkých bitevních lodí. Byli jsme všichni, jak tady sedíme, ve válce a víme, že kvůli tomu Němci nemají dost vycvičených vojáků ani techniky pro moderní válku, a Hitler tohle dobře ví. Není blázen, aby riskoval. Dostal Sudety a bude klid, to říkám já,“ dal rázně najevo John.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…