Jan Ziegler: Korupce je morem Ruska, říká historik, aneb dokud Putinovi sloužíte, můžete i vraždit

01.09.2018 9:00

Masivní úplatkářství je pro současnou ruskou společnost typické a bez něho nejde nic. Říká to Rus Alexej Kelin, který v české radě zastupuje ruskou národnostní menšinu a je potomkem donských kozáků.

Jan Ziegler: Korupce je morem Ruska, říká historik, aneb dokud Putinovi sloužíte, můžete i vraždit
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Ono to není žádná novinka, jenom potvrzení statistiky Transparency International, která Rusko zařadila v oblasti vnímání korupce na 131 příčku ze 176 hodnocených zemí. Čili blízko k takovým státům jako jsou Somálsko, Jižní Súdán nebo Jemen.

Konečně Alexej Kelin k tomu řekl v rozhovoru pro iDNES.cz doslova: „V Rusku se dá podnikat jedině v rámci v podstatě kriminálního systému, který je tam od devadesátých let. Jeho špičky jsou propojeny jak se světem tajných služeb, tak se zločineckými strukturami a vše se točí kolem peněz. Ruská střední třída, která tam dnes existuje a je velice loajální, nevznikla tak, že by to byli lidé, kteří se svými schopnostmi, prací a pílí dopracovali nějakého majetku a postavení.

Do ruské střední třídy je možné se dostat pouze na základě loajality k Putinovi a jeho režimu. Jen v různých ozbrojených složkách jsou dva a půl milionu lidí, a když započtete jejich rodinné příslušníky, tak máte deset milionů lidí, kteří stojí a padají s režimem. Všichni ti lidé ve střední třídě, ať už to jsou policisté, hygienici nebo kontroloři, vědí, že musí všude chodit s napřaženou rukou. V dnešním Rusku se dá všechno koupit a prodat. Legální cestou nejde téměř nic. To vám hned začnou dělat obrovské problémy. A systém z devadesátých let platí doteď.“

Koneckonců jeho slova potvrzuje i podnikatel Nikita Romanov, který kvůli šíleným poměrům ve své původní vlasti emigroval do České republiky. Ze stejných důvodů opouští svoji domovinu stovky tisíc Rusů, kteří odcházejí do USA, západní Evropy a desítky tisíc z nich našly nový domov v České republice. Sám Romanov měl doma problémy. Nějaký velitel ruské tajné služby FSB si vyhlédl jeho prosperující firmu a on pochopil, že když ji neprodá, tak nastanou potíže. V lepším případě ho zavřou za krácení daně, v horším zastřelí najatí vrahové. V každém případě však o svoji firmu přijde a nakonec se jí stejně zmocní lidé z justičněpolicejní mafie.

„Ještě taková perlička, ten člověk z FSB, kterého ke mně vyslali, měl na sobě oblek tak za tři tisíce dolarů, ovšem jeho měsíční plat mohl být tak poloviční. To je u nás normální, tito lidé mají oficiálně průměrné příjmy, ale vlastní majetky za miliony dolarů. Ale nikdo tento rozpor neřeší,“ řekl Romanov. Podle něj úplatní ruští soudci, prokurátoři, velitelé policie nebo FSB uplatňují dvojí taktiku, buď navrhnou, že budou dotyčného chránit před „mafií“, samozřejmě za tučné výpalné nebo si řeknou rovnou o prodej firmy, která jim potom patří přes tzv. bílé koně.

Korupce je ovšem přítomná v každé zemi. „Jistě, to je pravda, uplácení je lidstvu vlastní. Jenomže v Česku jsou korupčníci stíháni a souzeni. Zrovna nedávno jsem někde v novinách četl, že byla souzena exekutorská mafie snad někde na Liberecku. Kdežto v Rusku jsou tihle lidé nepostižitelní, a dokud Putinovi sloužíte, můžete i vraždit,“ míní Romanov.

To, že Rusko není zemi k žití, dokazuje fakt, že zvláště mladí a vzdělaní Rusové masivně opouštějí svoji zemi. Kdežto opačným směrem, tedy ze Západu do kremelské říše se trousí pouzí jednotlivci. To je poněkud nepoměr.

Jan Ziegler

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Telata tleskají svým řezníkům

22:07 Jan Campbell: Telata tleskají svým řezníkům

Příspěvky - Volkswagenu začal kritický rok (Zbyněk Fiala, 18.1.2020 Vaše věc), Zelený úděl a Zelení …