Jan Ziegler: Lze chválit Nečasovu vládu za solidní rozpočet? Ano, ale!

05.01.2014 12:12

Je to velké příjemné překvapení, státní rozpočet skončil minulý rok se schodkem necelých jednaosmdesát miliard korun, což je nejlepší výsledek od roku 2006, kdy ovšem panovala konjunktura. Je to bezesporu zásluha bývalé vlády Petra Nečase, ale je zároveň se nutné ptát, jestli nemohlo být dosazeno ještě lepšího výsledku?

Jan Ziegler: Lze chválit Nečasovu vládu za solidní rozpočet? Ano, ale!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Smutný Petr Nečas

Loňské hospodaření České republiky dopadlo nad očekávání dobře, schodek státního rozpočtu klesl pod tři procenta a dosáhl 80,9 miliardy korun. Je to bezesporu zásluha bývalé vlády Petra Nečase a ministerstva financí vedené Miroslavem Kalouskem, které rozpočet připravilo.  Rusnokův kabinet nemá na tomto výsledku téměř žádnou zásluhu, protože začal vládnout až v druhé polovině roku, kdy už se státní rozpočet vyvíjel podle parametrů schválených stranami bývalé vládní koalice.

Na první pohled je to dobrá zpráva, zadlužení se snižuje. Na druhé straně, neměla by být pravicová vláda ještě důslednější? Ano, můžeme být rádi, že nám nevládla levice, která slibuje všechno všem, jako naposledy komunisté zvýšení sociálních stipendií na vysokých školách. Typický laciný rudý populismus bez ohledu na to, kde stát vezme peníze. Je tedy jasné, že kdyby nás za hospodářské krize vedla levice, tak by nám hrozilo zhroucení státních financí.

Ovšem pravice by měla tvrdě bojovat za vyrovnaný státní rozpočet, třeba snížením počtů státních úředníků, redukcí ministerstev nebo zrušením některých státních úřadů, dále masivním omezením různých sociálních dávek a zamezením jejich plošnému vyplácení. Není přece důvod, aby někdo bral sociální dávky a měl přitom auto za milion korun, dům za dva miliony apod. Podporu od státu by měli dostávat pouze lidé, kteří se bez vlastní viny dostali do problémů, a vyplácení podpory ve svízelných životních situacích by mělo být jenom dočasným opatřením k nastartování na cestě vzhůru. Ať sociální dávky ale v žádném případě neslouží k trvalému zajištění „Dolce Vita“ na úkor daňových poplatníků. Brutálním seškrtáním výdajů lze také donutit státní instituce, aby začaly lépe hospodařit. To je cesta, které by se pravice bát neměla.

Ovšem to by se zase pokryteckým kritikům Nečasovy vlády, která jistě měla chyby, nelíbilo. Oni sice nadávají na Kalouska, že zvýšil státní dluh, jenomže právě tato sorta lidí, která jenom chce od státu brát peníze, je velkou příčinou jeho zadlužení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 353. Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně

16:59 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 353. Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně

Petr Žantovský ve svém pravidelném „Jak jsem potkal knihy“ tentokrát vybral pro májové čtení báseň o…