Ostatně především oni se stali oběťmi idiotských rozkazů svých velitelů, kteří je často hnali proti dobře opevněným německým pozicím na jistou smrt. Jenomže příchod Rusů neznamenal pro Polsko svobodu, ale další utrpení, masové vraždy polských odbojářů a novou okupaci. A to vlastně platí i pro ostatní země východní Evropy.
Význam slova osvobodit znamená dát svobodu, přišli jsme vás zbavit krutého nepřítele, nyní si tedy dělejte, co chcete a žijte, jak umíte. To se však v Polsku v letech 1944 – 45 nestalo. V Sovětském svazu vznikl z polských komunistů nikým nezvolený tzv. Polský výbor národního sjednocení, který byl v červenci 1944 v Lublinu proti vůli drtivé většiny polského národa dosazen Rusy za tamní vládu. Stalin a jeho bolševická banda tak vnutili Polsku vedení, o které místní lidé nestáli. Přitom komunisté byli v této zemi marginální silou, a jak píše ve svém výborném díle Polsko britský historik Norman Davies, v roce 1937 měla polská komunistická strana v roce 1937 necelých čtyři tisíce členů.
Brutální násilí „osvoboditelů“ v Polsku
V lednu 1944 překročila první jednotka Rudé armády předválečné polské hranice stanovené Rižským mírem z ledna 1921. Toho využila největší ozbrojená antinacistická nekomunistická ozbrojená formace tzv. Zemská armáda (ZA, polsky Armia Krajowa), zahájila boj s nacisty a spolu s Rudou armádou osvobodily její jednotky litevské hlavní město Vilnius. Mimo Varšavu na západ od tzv. Curzonovy linie pak zmobilizovala ZA na 40 000 vojáků, a ti sami dokázali osvobodit některá menší města a vesnice.
Zemská armáda, přestože by k tomu měla pádné důvody, nikdy vojensky nevystoupila proti Rudé armádě. To jim však nepomohlo, jednotky ruského komunistického gestapa kříženého se SS, tedy NKVD začaly likvidovat oddíly ZA. Scénář byl většinou takový, její důstojníky nejdříve vylákali enkávéďáci k sobě pod záminkou jednání na svůj štáb. Pak je postříleli, mužstvo odzbrojili a deportovali, prakticky ve stejně hrůzných podmínkách jaké měli ubožáci v nacistických transportech, do gulagů. Odhaduje se, že takto byly násilím odvlečeny z Polska desítky tisíc lidí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz