Jana Petrenko: Dávají se pokuty šmejdům za okrádání důchodců, ale nikdo se nezastane pacientů, kteří jsou oběťmi podvodů

14.06.2017 12:05 | Zprávy

Čeští pacienti jsou v posledních letech politiky intenzivně přesvědčováni, že zdravotnictví mají v celé šíři jeho služeb bezplatně a bezbřeze dostupné. Vláda nejprve zrušila regulační poplatky, poté odmítla zavést možnost, aby si lidé mohli legálně připlatit na komfortnější materiál či služby, nyní stlačuje dětem a seniorům ochranný limit doplatků na léky. Zkrátka oficiálně nepřipouští spoluúčast.

Jana Petrenko: Dávají se pokuty šmejdům za okrádání důchodců, ale nikdo se nezastane pacientů, kteří jsou oběťmi podvodů
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

Jenže je to jen politické pokrytectví. Lidé ve snaze podpořit své zdraví nebo zbavit se chronických nemocí často neváhají vydávat stovky, tisíce, dokonce desetitisíce korun za různé doplňky stravy či neověřené experimentální metody, které mohou být i nebezpečné. "Státní obchodní kontrola dává pokuty šmejdům za okrádání důchodců, ale nikdo se nezastane pacientů, kteří jsou oběťmi podvodů a přijdou o své úspory nebo si dokonce půjčí peníze, aby se zbavili bolesti," zdůrazňuje šéfka pacientské organizace Koalice pro zdraví Jana Petrenko.

Například za léčbu artrózy kloubu kmenovými buňkami platí lidé od 30 tisíc korun za jednorázovou aplikaci. Případy se objevují i poté, co Evropská léková agentura před dvěma lety razantně volné pole působnosti různých klinik a ordinací v této oblasti omezila. Označila totiž kmenové buňky, které se aplikují do kloubu, za léčivý přípravek moderní terapie. To znamená, že nelze publikovat reklamu na použití manipulovaných buněk, a jejich aplikace je limitována na přesně dané výjimky.

Zároveň není v Evropě ani v Americe takový preparát legálně registrován. "Registraci Evropské lékové agentury nemá žádný léčivý přípravek založený na kmenových buňkách a určený k léčbě do kloubů," potvrdila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomová. To mj. znamená, že žádný takový preparát neprošel standardními klinickými zkouškami, neprokázal dosud svojí účinnost a ani bezpečnost tak jako standardní léky.

Jak upozornil přední český ortoped, profesor David Pokorný z I. ortopedické kliniky 1. LF UK a FN Motol, kmenové buňky v léčbě artrózy přes všechny proklamace jejich propagátory dosud nejenže neprokázaly svou účinnost ale ani bezpečnost. "Za prvé je to nebezpečí spojené s aplikací jakéhokoliv preparátu do kloubu. Kloubní prostor totiž na rozdíl od svalu nemá vlastní imunitu, protože v něm necirkuluje krev, a pokud dovnitř pronikne baktérie, může se rozvinout hnisavý zánět," vysvětlil. To je pak katastrofa, která až na několik let oddálí pacientovi možnost náhrady kloubu. Jakkoliv jsou kmenové buňky připravovány ve sterilním prostředí, nelze vyloučit, že zároveň s nimi neproniknou do kloubu i baktérie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

17:25 Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

„Jááá su malýýý myslivéééčééék sotvááá flintůůů nesůůů …“ Kdo by neznal tohle a další halekání nocí,…