Jana Šimonová: Proč křídlo ODS útočí na Nečase kvůli růstu DPH

19.03.2012 16:11 | Zprávy

Hledání zakopaného psa, proč částí ODS cloumá vztek na pana Nečase za to, že nezabránil panu Kalouskovi byť jen pomyslet, natožpak i prosadit zvýšení DPH.

Jana Šimonová: Proč křídlo ODS útočí na Nečase kvůli růstu DPH
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas

DPH - daň z přidané hodnoty, je ve své holé podstatě všeobecná daň ze spotřeby. Jako taková zatěžuje přidanou hodnotu poskytovaného zboží a služeb. Vyjadřuje se či spíše stanovuje procentem z ceny zboží nebo služby.

Odhlédneme-li od principu přesouvání povinnosti platit DPH mezi podnikateli a producenty, dostaneme se k tomu nejdůležitějšímu. Tím je fakt, že DPH vždy zaplatí koncový spotřebitel produktu, to je koncový plátce DPH. Je jím každý občan státu.

Tím také je dáno, že pokud důchodci a nízkopříjmoví občané žijí tak zvaně z ruky do huby, od důchodu k důchodu, či od výplaty k výplatě, pak zvýšení DPH jim jako by ukouslo z jejich celého příjmu. Jestliže někdo spotřebuje pětinu příjmu, kdežto zbytek může investovat, pak má slušný polštář pro udržení svého životního standardu i při zvýšení DPH. Jakmile většina obyvatel ale žije z ruky do huby, jejich kupní síla se oslabí, oni tedy budou spotřebovávat méně produktů, přičemž stát vybere stejný objem DPH, možná dokonce i nižší.

Jinak řečeno za stejný objem DPH do státní pokladny méně spotřebuje ten, co žije od výplaty k výplatě, ale také méně zrealizuje producent zboží a služeb, neboť jeho konzument, zákazník, občan nemá na jeho zboží a služby peníze. Zkrátka a jasně ten producent, který je závislý na odběru svých produktů občany, ostrouhá první.

Je to tím, že za takové situace samozřejmě většina obyvatel přestává čerpat služby, které si tedy zvládne provést sama, a nakupovat produkty, které si vypěstuje sama. Jiná možnost je, že většina obyvatel zavede mezi sebou výměnný obchod, respektive sousedskou výpomoc a prodeje a nákupy tak zvaně z druhé ruky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

15:49 Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června schodkem ve výši 152,4 miliardy korun.