Jana Zwyrtek Hamplová: Zlínský kraj jednoznačně porušil zákon a odebral práva svým občanům

04.02.2020 9:44

Zastupitelé Zlínského kraje mají znovu projednat rozhodnutí o stavbě nemocnice ve Zlíně. Vyzvalo je k tomu ministerstvo vnitra jako dozorový orgán. Podstatou je, že informace o projednání bodu dotýkající se výstavby nemocnice za několik miliard musí být v souladu se zákonem o krajích předem zveřejněna v programu zasedání na úřední desce. Zastupitelstvo by mělo o věci rozhodnout po řádné diskusi, při níž se uplatní práva zastupitelů i občanů kraje vyjádřit se, což se nestalo, protože o tom, že daný bod bude na programu jednání, nikdo, dokonce ani řada zastupitelů, nevědělo. Tolik závěr ministerstva vnitra, který jsem očekávala poté, co jsem sama připravila a zveřejnila vzorový text podnětu na MV ČR.

Jana Zwyrtek Hamplová: Zlínský kraj jednoznačně porušil zákon a odebral práva svým občanům
Foto: archiv
Popisek: Jana Zwyrtek Hamplová
reklama

Zlínský kraj si přesto trvá na svém a tvrdí, že žádný zákon porušen nebyl, a pokyn ministerstva vnitra nehodlá respektovat. Stanovisko k tomuto postoji:

  1. Zákon o krajích porušen byl, a to v ustanovení § 42, odst.1: „Zasedání zastupitelstva je veřejné. Krajský úřad zveřejní informaci o místě, době a navrženém programu připravovaného zasedání zastupitelstva vždy nejméně 10 dnů předem na úřední desce krajského úřadu, kromě toho může informaci zveřejnit způsobem v místě obvyklým“.
  2. Dané pravidlo, z něhož nelze nikdy vybočit u tak významné záležitosti, jakým je několikamiliardová investice, bylo do zákona zahrnuto proto, aby mohlo dojít k realizaci práv občanů kraje podle § 12, odst. b): „Občan kraje, který dosáhl věku 18 let, má právo vyjadřovat na zasedání zastupitelstva v souladu s jednacím řádem svá stanoviska k projednávaným věcem.“

Pokud se tedy před občany kraje a částí zastupitelů zatajil program v tak důležité věci, byla občanům kraje a části zastupitelů odebrána jejich základní práva podle zákona o krajích. Pokud kraj argumentuje o právu zastupitele navrhnout doplnění bodu programu, pak je nutno zdůraznit, že tohoto zákonného ustanovení nesmí být zneužíváno způsobem, jaký byl předveden na zasedání zastupitelstva kraje u investice, která může ovlivnit několik volebních období, a na níž jsou názory veřejnosti výrazně rozdílné, což je kraji známo, a už vůbec ne tam, kde se navrhuje zásadní změna dříve přijatých usnesení.

Zlínský kraj tedy zákon jednoznačně porušil. Ale nejen to. Tímto porušením zákona dal najevo pohrdání svými občany, částí členů zastupitelstva i obecní samosprávou v kraji, kterým zcela úmyslně odebral právo o navrženém bodu vědět, na jeho projednání se připravit a k jeho obsahu se vyjádřit. Učinil tak neomluvitelnou a metodou utajení tohoto bodu v programu; něco podobného nemůže nikdy žádný soud prohlásit za jednání v souladu se zákonem. Navíc je dané jednání vůči vlastním občanům ostudné, a poškozuje dobré jméno samosprávy. 

Co může následovat: Pokud kraj odmítne splnit pokyn ministerstva vnitra, ministerstvo dané usnesení pozastaví (tedy se podle tohoto usnesení nebude moci jednat), a podá žalobu na Zlínský kraj s návrhem, aby soud dané usnesení zrušil. A to se také stane. Pokud by v mezidobí probíhaly jakékoli přípravy a investice podle takto schváleného usnesení, mohlo by se jednat o trestný čin překročení pravomoci úředních osob.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rudolf Mládek: „Vítězný Únor“ nahradí „Vítězný duben“?

16:36 Rudolf Mládek: „Vítězný Únor“ nahradí „Vítězný duben“?

Podstata tzv. Vítězného února z roku 1948 byla v tom, že vládnoucí moc Komunistické strany Českoslov…