Janusz Konieczny: Bude kontrola nad bilionem korun možná?

27.05.2016 16:53 | Zprávy

Pouhé čtyři senátní hlasy chyběly k tomu, aby byla schválena ústavní novela umožňující Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) kontrolovat státní či městské firmy, státní fondy, samosprávy a další důležité instituce. Senát bohužel dne 26. května 2016 odmítl návrh na rozšíření pravomoci NKÚ, a to i přesto, že tyto kompetence se u zahraničních NKÚ prokazatelně osvědčily a ČR je téměř jedinou zemí v EU, kde NKÚ nemůže kontrolovat klíčovou část veřejných prostředků.

Janusz Konieczny: Bude kontrola nad bilionem korun možná?
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci

Veškeré nejasnosti byly navíc během četných diskusí vysvětleny. Naděje ovšem neumírá – senátoři jsou stále pod tlakem, aby toto důležité opatření schválili, a proto přijali usnesení,[1] že se k návrhu na rozšíření pravomoci NKÚ vrátí, jen co Poslanecká sněmovna navrhne zjednodušení kontrolního systému. Odpůrci kontroly veřejných prostředků z řad senátorů nejspíš doufají, že k takové situaci nedojde a nesmyslně navázali jedno opatření na druhé. Zjednodušení systému je samozřejmě rovněž velice prospěšné, a proto apelujeme na vládu, aby příslušný zákon byl promptně projednán.

V letech 2014-2015 měl NKÚ zájem prověřit stavbu 4 stanic metra A v Praze. Původně vysoutěžená cena 22,6 miliard Kč vzrostla nakonec na 27,1 miliard Kč. Bohužel NKÚ nemělo pro tuto kontrolu potřebné kompetence a v nejlepším případě se mohlo zaměřit „pouze“ na 7,4 miliard Kč proplacených z evropských fondů. V tomto případu se nicméně objevila celá řada vysoce podezřelých okolností[2] a odborná kontrola ze strany NKÚ by rozhodně přinesla nezpochybnitelné závěry. Takovýchto případů je celá řada (viz kauza Opencard) a celkový objem těchto prostředků bez kontroly je více jak 1 bilion Kč.[3]  

NKÚ je nejvyšší kontrolní autoritou v zemi a skutečným strašákem různých klientelistických struktur, které měly plné ruce práce, aby prostřednictvím Senátu zabránily kontrole nad více jak 1 bilionem Kč veřejných prostředků. Je nanejvýš vhodné, aby se každý občan podrobně seznámil s tím, jak jednotliví senátoři hlasovali a tedy zdali mají skutečný zájem ochránit veřejné prostředky před rozkrádáním.[4] Byl to zkrátka jeden z četných minisoubojů, které budou pokračovat.[5]  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.