Jaromír Petřík: Podpoří západní demokracie oslavy Hitlera dle vzoru Bandery na Ukrajině?

09.01.2019 8:39

Kyjevem v současné době pochodují Banderovci s pochodněmi ve stylu německých nacistů za souhlasu západní demokracie a oslavují Stepana Banderu jako svého národního hrdinu.

Jaromír Petřík:  Podpoří západní demokracie oslavy Hitlera dle vzoru Bandery na Ukrajině?
Foto: Václav Fiala
Popisek: Slavnostní průvod v Kyjevě ke 110. výročí narození nacionalistického vůdce Stepana Bandery
reklama

Proč dávám Banderovce do souvislosti s německými nacisty, když se uvádí, že to byli spíše fašisté?

Fašismus, jak víme je totalitní systém, založený na silném vůdci a násilném potlačování svobody jednotlivce. Ovšem nebývá rasistický.

Naopak, ryze rasistický je režim nacistický.

V případě německého nacismu tento režim likvidoval jiné rasy ve jménu tzv. „nadřazené Árijské rasy.“

Banderovci zase ve svém „rasovém poslání“ na Ukrajině za druhé světové války likvidovali národnosti a rasy, které nebyly ukrajinské s cílem nastolit etnicky „čistou“ Ukrajinu. Banderovci zabíjeli Poláky, Volyňské Čechy, Rusy, Židy, Romy a další etnika. Vraždili i Ukrajince, kteří je odmítali podporovat.

A vraždili je ještě krutějším způsobem, než Němečtí nacisté vraždili Židy. Právě svojí brutalitou Banderovci ohromili i německé nacisty. Stačí ostatně shlédnout polský film Volyně, který vládnoucí Banderovci na Ukrajině zakázali (ZDE).

To, že Banderovce od samého začátku podporují i politikové z České republiky jsem psal v minulosti (ZDE).

Předsedkyně české Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová ocenění Bandery uvítala slovy na adresu Viktora Juščenka: „zaplaťpánbůh za to, že učinil ten krok“ (ZDE).

Náš ministr zahraničí Tomáš Petříček byl názoru, že pochod Banderovců Kyjevem je vnitřní záležitostí Ukrajiny.

Po vlně kritiky Tomáš Petříček prohlásil- cituji: „Ukrajina se bude muset vypořádat s bolavými místy své historie. Na to by měla dostat potřebný čas."

Zákon, který rozšiřuje řady ukrajinských válečných veteránů o někdejší Banderovce, nedávno podepsal ukrajinský prezident Petro Porošenko. Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy následně uvedl, že by nebyl proti, aby se proti tomu Česko oficiálně ozvalo. Banderovce pokládá za válečné zločince, řekl také (ZDE).

Tomáš Petříček dodal, že v Kyjevě si o této záležitosti se svými ukrajinskými „protějšky“promluví.

Už se těším, co mu na to Banderovci v Kyjevě odpoví. Myslím si, že Petříček z Ukrajiny pojede jako namydlený blesk, protože Banderovci v Kyjevě vědí, že pro Západ je prioritní Ukrajina jako nepřítel Ruska a z tohoto titulu si mohou dovolit diktovat.

Vynikající reportáž o oslavách 110. narozenin Stepana Bandery a pochodu Banderovců za svitu planoucích pochodní v ulicích Kyjeva natočil bloger Vít Hassan (ZDE). Navazuje tím na předchozí reportáž z října 2018, kdy též Banderovci pochodovali Kyjevem (ZDE).

Osobně mi připadne, jako by se nejen náš ministr Petříček, ale i západní politikové doslova zbláznili.

Vědí, že nelegitimní násilný puč na Ukrajině provedli ti, kteří následně rozpoutali válku proti všem, kdo jejich vládu podporovanou Banderovci odmítl. Obětí je údajně přes 10.000 lidských životů, o statisících uprchlíků se nemluví (ZDE).

Současní Banderovci opět terorizují ukrajinský lid, ukrajinská vláda dokonce vyhodila komisi OSN, která měla za úkol vyšetřit mučení vězňů v ukrajinských věznicích (ZDE).

A Západ mlčí, v našich médiích se o tom téměř neinformuje, i mně byl stažený blog z hlavní strany, údajně kvůli nedostatečnému odzdrojování (ZDE).

Tak, jsem jen zvědavý, jak se západní politikové postaví k tomu, pokud neonacisté v Německu svolají pochod za svitu pochodní k narozeninám Adolfa Hitlera.

Že se to zdá být nesmyslné?

Politikové schopní adorovat bratry Mašíny (ostatně Západ jim poskytl azyl a kteří místo odboje páchali loupežné vraždy a jinou kriminální činnost), nemají žádnou morální sebereflexi (stejně tak Západ poskytl azyl i Stěpanu Banderovi). Takže bych se nedivil, kdyby Západ začal tolerovat i pochody německých nacistů v ulicích Berlína.

Němečtí neonacisté se mohou ohánět tvrzením stejně jako náš ministr Petříček, že potřebují čas na vypořádání se se svojí minulostí.

V principu jde totiž o to samé, jako v případě Banderovců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Výborný: Bude špatná tradice rychlých výměn ředitelů ČD pokračovat?

8:55 Petr Výborný: Bude špatná tradice rychlých výměn ředitelů ČD pokračovat?

Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček v Otázkách Václava Moravce oznámil, že tento týden má prob…